SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-03-2021 12:03   Güncelleme : 21-03-2021 12:03

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

Erişilebilirlik ve İletişim Danışmanı ,EHDD başkanı,TODEV mütevelli yk üyes Adem Kuyumcu yaptığı açıklamada Down sendromlu bireyler farklı zeka seviyesi, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Yeteneklerini kullanabilmeleri için erken yaşta doğru eğitim programlarından, alternatif terapilerden ve oyun gruplarından faydalanırlarsa, ileri yaşlarda birçok alanda başarıya ulaşıp, toplumsal yaşamın içinde yer alabilirler dedi.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününde Down Sendromlu bireylerin de eşit ve adil eğitim hakkına, saygın yaşam hakkına kavuşmaları için hükumetten sorunların çözümünü, belediyelerden doğru hizmetler ve imkanlar sunmalarını bekliyoruz. Down sendromlu bireyler farklı zeka seviyesi, yetenek ve kişiliğe sahiptirler.

Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılık ve kromozom anomalisidir. Yeteneklerini ortaya çıkarıp kullanabilmeleri için erken yaşta doğru eğitim programlarından, alternatif terapilerden ve algılarına uygun oyun gruplarından faydalanırlarsa, ileri yaşlarda birçok alanda başarıya ulaşıp, toplumsal yaşamın içinde yer alabilirler. * Down sendromlu bireyler gelinlik giymek istiyorsa gerçekten evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyordur. Bunun neden olamayacağı açıkça anlatılmalıdır. Down sendromlu bireyin ve ailelerin talebiyle gelinlik ve damatlık giydirilerek yapılan temsili düğünlerden sonra gerçekte bir eşin olmayışı, bireyin kandırılmış olduğunu anlamasından sonra ruhsal sorunlarının oluşmasına ve cinsel istismar hedefi olmasına sebep olur. Bu sözde düğünleri yapanlar bireyin hayatına onarılamaz zararlar vermektedirler. Bu etkinliklerin haber yapılması yenilerinin talep edilmesine sebep olmakta ve sorun giderek artmaktadır. * Down sendromlu bireyleri bir cafede veya iş yerinde toplayıp çalıştırmak izole etmektir, ayrımcılıktır, yanlıştır. Doğru olan yöntem her işletmede tipik bireylerle birlikte enaz bir Down sendromlu birey çalıştırmak ve her işletmenin herkes için erişilebilir olmasını sağlamaktır. Hükumet ve belediyeler başta olmak üzere toplumu oluşturan herkesin Down sendromlu bireylerin ve ailelerinin eşit ve adil yaşam hakkına saygı gösterip hayata katılımlarına destek olmaları gerekmektedir. Adem Kuyumcu Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı. www.ehdd.org


 

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, 09.11.2010 tarihinde 34-170-153 Kütük numarası ile İstanbul’da kurulmuştur. 2010 yılından bu yana İstanbul’daki merkezinden, Türkiye geneline ve yurt dışına da uzanan çalışmalar yürüten hak temelli savunuculuk çerçevesinde çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Sivil toplum kuruluşu olarak tüm engel sınıflarının sorunlarının çözümü için çalışmalar yapıyor, hak temelli davalar açıyor, hukuki ve resmi süreçleri takip ediyor, engellilerin ve dezavantajlıların hayata entegrasyonu için toplumun tüm kesimlerinin eğitilmesi gerektiği inancıyla hareket ediyor.
Engellilerin, ailelerinin ve engelli hale gelmiş yaşlıların hayata eşit katılımını sağlamak amacıyla kanunların uygulanması için hak savunuculuğu yapıyor. İlk ve orta dereceli okullarda, üniversitelerde, belediyelerde, özel şirketlerde, resmi kurumlarda, çalışanların hepsine, sokaktaki insanlara, esnafa, okullarda velilere, konutlarda komşulara engellilerin önündeki engelleri kaldırma ve duyarlı olma eğitimleri veriyor.

ADEM KUYUMCU

Erişilebilirlik ve İletişim Danışmanı

EHDD başkanı

TODEV mütevelli yk üyesi


Tek farkımız +1

#21MartDünyaDownSendromuGünü

#21MartDownSendromuFarkındalıkGünü

Resim