GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2022 10:43   Güncelleme : 22-07-2022 10:43

Amasya kirazı coğrafi işaretle tescillendi

Şerife Serap KARA/AMASYA, (DHA) - TÜRKİYE’deki kiraz üretiminin gerçekleştirdiği önemli kentlerden olan Amasya'da, ‘Amasya Kirazı’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 'Coğrafi işaret belgesi' aldı

Amasya kirazı coğrafi işaretle tescillendi
TÜRKİYE’deki kiraz üretiminin gerçekleştirdiği önemli kentlerden olan Amasya'da, ‘Amasya Kirazı’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 'Coğrafi işaret belgesi' aldı.

Valilik öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği’nin çalışmaları sonucunda tescillenen Amasya'nın kirazı coğrafi işaret belgesi aldı. Böylece Amasya'da toplam coğrafi işaretli ürün sayısı 12’ye yükselmiş oldu. 

Ziyaret Beldesinde gerçekleştirilen tanıtım lansmanında kendine has aromasıyla iç ve dış pazarlarda tercih edilen lezzetlerinden Amasya kirazında busene 45 bin ton civarı rekolte beklediklerini ifade eden Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Türkiye’de kiraz üretiminde 7.’inci sırada olduklarını söyledi.

Türkiye’de iddialı tescil edilmiş bir kiraz üreticisi olduklarını kaydeden Vali Masatlı, ″4 olan coğrafi işaretimizi bugün 12’ye çıkartıyoruz. Kirazla ilgili özellikle iki yıl içerisinde önemli çalışmalar yaptık. 800 dekarlık alanda kiraz fidanı dağıtmıştık. Şimdiye kadar dağıttığımız fidan sayısı 40 bin civarı. Kaliteli kirazı da bugün burada tescil edeceğiz. Tescil ederken de şunu söyleyeceğiz.  Biz artık Türkiye’de kirazda varız. Geçen 2021 yılında bizim kiraz rekoltemiz 41 bin tondu. Bundan şunu anlayalım, Türkiye’de kiraz üretiminde 7.’inciyiz. Kirazda da bu yıl itibari ile geçci kirazlarımız devam edecek ve 45 bin ton civarı bir rekolte bekliyoruz. Biz Türkiye 7’incisi olmakla beraber Amasya kirazı olarak şuanda deklare ettiğimiz kalitesiyle kalibresiyle, aroması ve görüntüsüyle biz Türkiye’de iddialı tescil edilmiş bir kiraz üreticisi olarak tarımsal faaliyetlerimize devam edeceğiz. Coğrafi işaret ürünümüzün ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’ifadelerini kullandı. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ