GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2023 10:37   Güncelleme : 16-02-2023 10:37

Amasya Valiliği, depremzedeler ve hayırseverler için yardım portalı oluşturdu

Şerife Serap KARA/AMASYA, (DHA) - AMASYA Valiliği kente gelen depremzedeler ile hayırsever vatandaşları buluşturmak için internette “www.amasyaseninle.com” adlı portal oluşturdu

Amasya Valiliği, depremzedeler ve hayırseverler için yardım portalı oluşturdu
AMASYA Valiliği kente gelen depremzedeler ile hayırsever vatandaşları buluşturmak için internette “www.amasyaseninle.com” adlı portal oluşturdu.

Amasya Valiliği tarafından oluşturulan “www.amasyaseninle.com” portalı üzerinden yardım yapılabileceği duyuruldu. Amasya Vali Vekili Bekir Sıtkı Dağ, sitenin kuruluş amacını ve yardımlaşma sürecine nasıl katkı sağladığına dair açıklamalarda bulundu. Sitenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Vekili Dağ, “Valiliğimiz tarafından www.amasyaseninle.com adlı web sitesi oluşturuldu. Yazılımı ve altyapısı tamamen valiliğimiz tarafından geliştirilen bu uygulama ile deprem bölgesinden ilimize gelen tüm vatandaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçları çok daha hızlı bir şekilde gideriliyor. Hayırsever vatandaşlarımız ile depremzede vatandaşlarımız bu sitede buluşuyor. Yani alan el ile veren eli buluşturmuş oluyoruz. Böylece hem depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına kısa sürede cevap veriyor, gideriyoruz hem de hayırseverler nereye nasıl yardım edebileceğini öğrenmiş oluyor. Ayrıca bu site ile yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın çok olması sebebiyle yardımda israf olmadan,  ilimize gelen misafirlerimizin ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebiliyoruz” dedi.

5 BİN 114 DEPREMZEDE AMASYA’YA YERLEŞTİ

Amasya’ya gelen depremzede vatandaşlara yapılan hizmetler hususunda ve kentten deprem bölgesine yapılan yardımlara da değinen Vali Vekili Dağ, “Şuana kadar afet bölgemizden ilimize gelen 1286 aile ve toplam 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i kamu misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, diğer misafirlerimiz ise yakınlarının yanında barınmaya devam etmektedir. İlimizde sağlık ekiplerimiz tarafından bölgeden gelen 1063 kişiye sağlık hizmeti verilmiş, 1364 bireye psiko-sosyal destek çalışması yapılmış, 3 bin 813 kişiye gıda yardımında bulunulmuş, giyim ve ev eşyası ihtiyaçları giderilmiştir. Yeni açılan sitemiz ile kısa sürede ihtiyaçlara cevap verildi. Yardımlar hız kesmeden deprem bölgesinden gelen misafirlerimize iletildi″ ifadelerini kullandı.

AMASYA’DAN DEPREM BÖLGESİNE YAPILAN YARDIMLAR

Valilik tarafından depremin yaralarını sarmak amacıyla başlatılan yardım kampanyasına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Dağ, ″Afet bölgesine ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör gibi iş makinelerinden oluşan toplam 115 araç sevk edilmiştir. Bölgeye gönderilen yardım malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır. Kurtarma ekipleri ve yardım konvoyları öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın koordinatör vali olarak görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde sevk edildi. Bölgedeki ekiplerimiz arama-kurtarma çalışmalarına katılmış, bölgenin yaralarının sarılmasına destek olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör vali olarak bakanlığımız tarafından görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır “ dedi. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ