GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2022 11:07   Güncelleme : 30-11-2022 11:07

Amasya'da İçerişehir’de sokak sağlıklaştırması başladı

Sinan HARMANCI-Şerife Serap KARA/AMASYA,(DHA)- AMASYA'da içeri şehrin sokak sağlıklaştırması için ilk kazma vuruldu

Amasya'da İçerişehir’de sokak sağlıklaştırması başladı
AMASYA'da içeri şehrin sokak sağlıklaştırması için ilk kazma vuruldu.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Hilton Garden Inn Otel, Teleferik gibi önemli projeleri hayata geçirmesinin dışında Amasya’nın merkezinde bulunan ve yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Hatuniye mahallesi İçeri şehir bölgesinin sokak sağlıklaştırması için de düğmeye bastı. Başkan Sarı sokakta yapılacak çalışmalar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Amasya’nın uğrak noktalarından olan içeri şehir bölgesinin şehrin dokusuna uygun olarak düzenlenmesi için sokak sağlıklaştırması’na başladıklarını söyleyen Sarı, ″Senelerdir içeri şehrin düzenlenmesi lazım denilir. İçeri şehirde alt yapının hallolması lazım denilir. Bizde söz verdik yapıyoruz. Özellikle turizm alanında önemli olan bir bölgemizi yerli yabancı turistlerin geleceği yüz akı olan bir yerimizi yeniden onarılması, düzenlenmesi noktasında burada bulunuyoruz. Bu sokak sağlıklaştırma projemizi aşağı yukarı 6 ay gibi bir sürede bitirmeyi düşünüyoruz. Belki 6 ay turistlerimize sıkıntı verilecek diye düşünülebilir. Lakin Mayıs-Haziran ayında hiç kimseye sıkıntı vermeden burayı turizme hazır hale getireceğiz. Önce arka sokaklarımızdan başlıyoruz. Sonra sokak arası dediğimiz bu caddemizde taşları yeniden düzenliyoruz. Irmağa akan deşarj borularını kaldırarak ana artere bağlanıp oradan akışlarının sağlanması noktasında arkadaşlarımızın çalışması var. Yine şehrin içerisine bakan binalarımızın şekli olarak bir düzenlenmesi, göz kirliliğinden kurtarılması için onarım çalışmaları başladı″ dedi.

Başkan Sarı, ″Yani baktığımız zaman özgün hali ile burayı görmüş olacaksınız. Yine kızlar sarayına çıkan merdivenlerimizin tadilatı da yapılacak. Eğer nasip olursa önümüzdeki süreçte biz tamamen burayı turizme açıp araç trafiğine kapatacağız. Mini araçlarımızla birlikte misafirlerimizi seyir seferi çıkaracağız. Bölgemize araç girişlerini belirlediğimiz saatler dışında müsaade edilmeyecek şekilde program yapacağız. Bu bölgemiz bir ticari merkez, tamamen turizme açılmış bir mahalle olacak. Amasyalı adına hem turistin gözünü doyuran hem de gezinti yapılarak tarihi doku ve sanat eserlerimizin sergilenmesi için uğrak yerlerden olacak” diye konuştu.

Başkan Sarı’nın konuşmasının ardından Hatuniye Mahallesi Muhtarı Dursun Güvercin çalışmalarından dolayı Başkan Sarı’ya, teşekkür plaketi verdi. Duanın ardından içerişehir’in sağlıklaştırıması için ilk kazma vurularak çalışmalara başlandı. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ