GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2022 16:15   Güncelleme : 07-05-2022 16:15

Amasya’da ‘Yayalar için 5 adımda güvenli trafik' uygulaması tanıtıldı

Şerife Serap KARA/AMASYA, (DHA) - AMASYA'da 7-13 Mayıs Trafik Haftası dolayısıyla trafik güvenliği konusunda halkı bilinçlendirmek için çalışma başlatıldı. 

Amasya’da ‘Yayalar için 5 adımda güvenli trafik' uygulaması tanıtıldı
AMASYA'da 7-13 Mayıs Trafik Haftası dolayısıyla trafik güvenliği konusunda halkı bilinçlendirmek için çalışma başlatıldı. 

Amasya’da bakanlık genelgesi doğrultusunda, yayalar için 5 adımda güvenli trafik konusunda bilgilendirme çalışması yapıldı. 'Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik' mottosunun etkin olarak kullanılması ve tanıtılması amacıyla bilgilendirme standı açıldı. Kurulan simülasyon aracı ile vatandaşlara emniyet kemerinin önemi vurgulandı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt ve Amasya il Jandarma Komutanı Albay Ayhan Aygün de meydanda kurulan bilgilendirme standını ziyaret edip, kurulan simülasyon aracında emniyet kemeri takıldığında ve takılmadığında neler yaşanabileceğini vatandaşlarla birlikte izledi

'EMNİYET KEMERİ CAN KURTARIR, İHMAL ETMEYELİM'

Kırşehir’den Amasya’ya gezmeye gelen Esat Erkanlı, “Amasya’ya gezmeye geldim, burada da böyle bir etkinlik olduğunu görünce emniyet teşkilatımıza ve trafik ekiplerine teşekkür ediyorum. Bazı zamanlar emniyet kemerini ihmal ediyoruz maalesef ama bu simülasyon sayesinde anladım ki ufacık bir hızda bile tepetaklak oldum arabanın içinde. O duyguyu 100 km, 110 km ile düşünemiyorum bile. Emniyet kemeri can kurtarır, ihmal etmeyelim” dedi.

'KAZALARDA ÖLÜMLERİN YÜZDE 28’İ YAYALARLA İLGİLİDİR'

'Trafik kazalarındaki kayıplarımızın yüzde 50 azaltılması için bakanlığımız çeşitli uygulamalar ve denetimler yapmaktadır' diyen Vali Masatlı, “7-13 Mayıs haftası ülkemizde trafik haftası kutlarız. 2021-2030 trafik güvenliği strateji belgesi ve 2021-2023 trafik güvenliği strateji belgesi eylem planı ve Cumhurbaşkanlığımızın genelgeleri kapsamında bazı hedefler ve uygulamalar öngörülmüştür. Bunlardan en bariz olanı trafik kazalarındaki kayıplarımızın yüzde 50 azaltılması, tüm yol kullanıcılarının trafikte güvenli ve düzenli bir şekilde yolu kullanmaları ve trafik akışının devam etmesi. Diğer taraftan yoğun bir şekilde, etkin bir şekilde, süratli bir şekilde trafik denetimlerinin yapılması ve vatandaşlarımız nezdinde de bir farkındalık oluşturulması bakımından bazı uygulamalar ve denetimler yapmaktayız. Bugün de burada trafik ile ilgili çalışan arkadaşlarımızın gerek araç gereç gerekse bazı sloganlarla, mottolarla ne tür bir faaliyet icra ettiğini hep beraber görüyoruz. Bu seneki trafik haftamızdaki mottomuz yayalar için 5 adımda güvenli trafik. Bizim trafik kazalarımızdaki ölümlerin yüzde 28’i yayalarla ilgili. O bakımdan yayalara odaklandığımızı sizler de görüyorsunuz. Burada önemli olan hem sürücüler için hem yayalar için güvenli ve düzenli bir trafik akışının sağlanmasıdır″ ifadelerini kullandı.

Trafik ve Jandarma ekipleri 'Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik' sloganıyla vatandaşları tüm hafta boyunca emniyet kemeri ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyararak, farkındalık oluşturacak.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ