GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2022 14:27   Güncelleme : 07-11-2022 14:27

Atatürk Köşkü restorasyonu sürüyor

TRABZON,(DHA)- TRABZON'da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün konaklayıp vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, uzman ekibin titiz çalışmalarıyla restore ediliyor. Çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Çok önemli ve çok önemsediğim bir iş. Atatürk Köşkü’nü Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne hazırlıyoruz” dedi

Atatürk Köşkü restorasyonu sürüyor
TRABZON'da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün konaklayıp vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, uzman ekibin titiz çalışmalarıyla restore ediliyor. Çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Çok önemli ve çok önemsediğim bir iş. Atatürk Köşkü’nü Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne hazırlıyoruz” dedi.

Kentin önemli tarihi ve turistik mekanlarından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün konaklayıp vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan rölöve ve restorasyon çalışmaları için 21 Eylül'de ziyarete kapatıldı. Dış cephe sıvaları çatlayan, duvar boyaları kabaran, mermerleri kararan ve mobilyalarında dökülmeler meydana gelen köşk, restoratör, inşaat mühendisi ve mimarlardan oluşan 30 kişilik uzman ekip tarafından restore ediliyor. Köşkün, bir yıl sürecek çalışmaların ardından, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında düzenlenecek resepsiyonla ziyarete açılması hedefleniyor.

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NDAN İNCELEME

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, köşkü ziyaret ederek, sürdürülen titiz çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. 4 katlı köşkün tüm odalarını tek tek dolaşan Başkan Zorluoğlu, çalışmalardan memnun kalırken, gördüğü eksikliklerle ilgili de gerekli talimatları verdi. Başkan Zorluoğlu’na incelemeleri sırasında ilgili daire başkanları eşlik etti.

‘CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HAZIRLIYORUZ’

İncelemelere ilişkin konuşan Başkan Zorluoğlu, ekiplerin gayretle çalıştığını belirterek, “Çok önemli ve çok önemsediğim bir iş. Atatürk Köşkü’nü Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne hazırlıyoruz. Dolayısıyla bir fark ortaya koymalıyız. Son derece hassas bir çalışma gerektiriyor. Bilimsel ve teknik anlamda kuvvetli olmalıyız. Ortaya çıkabilecek bazı durumları da sürekli olarak değerlendiriyoruz. Çevresi ile birlikte tamamlandığında, Atatürk Köşkü uzun yıllar artık yeni bir tadilata ihtiyaç duymadan hizmet verecektir. Öte yandan girişten itibaren insanlarımızın bilgi edinebileceği şekilde mekanizma kuracağız” dedi. 

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERE ZİYARET KOLAYLIĞI

Atatürk Köşkü’nün restorasyonunda özel gereksinimli bireylerin unutulmadığını aktaran Başkan Zorluoğlu, “Özel gereksinimli bireylerimizin de rahatlıkla Atatürk Köşkü’nü görebilmelerini sağlayacak dokunuşlar yapmalıyız. Engelli vatandaşımız geldiğinde bir şekilde içeriye girebilmeli hatta mümkün olursa merdivenlerde mekanizmalar kurulmak suretiyle üst katlara çıkabilmeliler. Titiz çalışma yürüten ekiplerimize kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ