SİYASET
Giriş Tarihi : 21-01-2021 01:33   Güncelleme : 21-01-2021 01:33

AVNİ KABAOĞLU:İMZA KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ

Eski Genel Başkan ve Başbakanlarımızdan Ahmet Mesut Yılmaz isminin Rize-Artvin Havalimanına verilmesi için başlatılan kampanyaya yoğun bir ilgi ve destek var.

AVNİ KABAOĞLU:İMZA KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ

HABER: ARDEŞENİNSESİ.COM SALİH NAVDAR

6HQazf

Eski Genel Başkan ve Başbakanlarımızdan Ahmet Mesut Yılmaz isminin Rize-Artvin Havalimanına verilmesi için başlatılan kampanyaya yoğun bir ilgi ve destek var.

 

2021 yılında hizmete girmesi planlanan Rize-Artvin Havalimanına Ahmet Mesut Yılmaz ismi konulması konusunda Rize’de yoğun bir hareketlilik yaşandığı gözleniyor.

 

Başta sosyal medya olmakla birlikte haber siteleri ve hatta TBMM’in de dahi havalimanının isminin Mesut Yılmaz olmalı istekleri öne sürülüyor. 25 yıllık siyaset hayatında her zaman Rize Milletvekili olarak Meclise giden Mesut Yılmaz’ın gerek Bakan gerek Genel Başkanlık ve Başbakanlığı döneminde Rize ile bağlarını hiç koparmadığı ve yıllardır eksikliği çekilen Karadeniz Sahil yolunu başlatmasıyla her daim saygınlıkla anılan bir isim.

 

TBMM'de gündem dışı söz alarak bir konuşma yapan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, 30 Ekim Cuma günü tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında hayatını kaybeden Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz'ın Rize'de yapımı devam eden havalimanına adının verilmesi gerektiğini söyleyerek, "Rize'de yapılan havalimanına, aslen Rizeli olan, 17, 18, 19, 20, 21 ve 23'üncü dönem Rize Milletvekilliği yapan, Anavatan Partisi eski Genel Başkanı ve eski Başbakanımız merhum Ahmet Mesut Yılmaz isminin verilmesinin doğru ve yerinde bir karar olacağı düşüncesindeyim." dedi.Önemli şahsiyetlerin ve şehitlerin isimlerinin çeşitli yerlere verilmesi gibi vefa göstergesi adımların Ahmet Mesut Yılmaz ismiyle devam etmesi gerektiğinde hem fikir olan siyasetçilerden biri de ANAP Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz, "Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatı boyunca sadece Rize'den milletvekili adayı olması bile Rize’ye bağlılığının en büyük göstergesidir” diyerek; Memleketimize sayısız hizmetleri olan hemşerimiz Sayın Mesut Yılmaz'ın isminin yaşatılması ve gelecek nesillerin de kendisini yâd edebilmesi için yeni yapılan Havalimanına kendisinin isminin verilmesi büyük önem taşımaktadır" açıklaması yaptı.ANAP Eski Milletvekillerinden Ahmet Kabil ise; Mesut yılmaz 1950 yılından sonra Türk siyaset tarihinde hemen her dönem parlamentoya bir temsilci gönderen ailenin son halkasıdır. Mesut Yılmaz 1983 ten 1991’e kadar 6 dönem milletvekili seçilmiş ve İlk defa Rizeli bir Başbakan seçiliştir. Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde Ülkeye, Rize’ye ve bölgeye çok önemli hizmetleri olmuştur. Bu hizmetler çok zor durumlarda olmuştur çünkü hep koalisyon döneminde olmuştur. Koalisyonun ortaklarından bile bazı milletvekilleri hatta hazine ve hazineden bile Mesut Yılmaza karşı çıkmıştır. Ancak Mesut Yılmaz mutlaka bir şeyler yapmak istiyordu, Karadeniz sahil yolu ve Sabiha Gökçen Havalimanı ve bazı hizmetlerden dolayı yüce divanda hesap vermek zorunda kalmıştır. Bu kadar Rize’ye ve bölgeye hizmet etme aşkı olan bir isimdir. Ayrıca Mesut Yılmaz Rizeli tarafından da çok sevilen biriydi. Rize’nin fazla özelliği olan bir il olmasına rağmen Rize’de bağımsız aday olarak %23 oy alan bir isimdir. Bugüne kadar Başbakanlık yapan isimlerin kendi illerinde kendi isimlerini taşıyacak o şerefi taşıyan yatırımlar mevcuttur. Rize Pazar İlçesinde yapımı devam eden bir Havalimanı var ve Mesut Yılmaz isminin bu hava limanına verilmesi için Rize’deki gazeteciler bir kampanya başlatmıştır. Ben Mesut Yılmazı çok yakından tanıyan biriyim onunla çok yakın çalıştım ve Kendisi vatan perver biriydi, Rize’yi ve Rizeliyi seven milletvekili demiyorum Başbakan idi. Bende aynı şekilde Ahmet Mesut Yılmaz adının Rize Havalimanına verilmesini isterim. Bu konuda bizim değerimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ısrarlı talebi geri çevirmeyeceğini düşünüyorum kendisine saygılar sunuyorum. İfadelerinde bulundu.

 

 

Bu gelişmeler sonrasında Anavatan Partisi Eski Rize Milletvekillerinden Avni Kabaoğlu; “ Rize için önemli yatırımların başlamasına ön ayak olan yapılamaz denilen ve ön görülmeyen Karadeniz sahil yolunun başlamasına vesile olan, Rize için her daim önemli hizmetler planlayan Başbakanlarımızdan Merhum Ahmet Mesut Yılmaz isminin Rize Havalimanına verilmesi için başlatılan isabetli kampanya ya destek vermeyecek hiçbir Rizelinin olmayacağını vurgulayarak, Rize hemşehrisine her daim sahip çıkmış ve bu desteğini bağımsız olarak çıktığı seçimlerde %23 lük bir oy ile kanıtlamıştır." dedi.

Kabaoğlu sözlerine şöyle devam etti; "Sayın Ahmet Mesut Yılmaz Rize ve ülke için önemli bir siyaset adamıydı. Başlattığı hizmet akımının güçlü dalgası ülke genelinde artarak ilerlemekte. Bunun en büyük örneği bölge için planlanan ve tamamlanması Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan beye nasip olan sahil yolumuzdur. Vatanını seven devlet adamları kolay yetişmediği gibi onları kaybetmenin hüznü de kolay unutulmamalıdır. Bu bağlamda Rize’de bir kampanya başlatılarak Rize Havalimanının adının Ahmet Mesut Yılmaz olarak verilmesi istenmekte. Rize sevdalısı bir Başbakana yapılabilecek en büyük jestlerden biri bu olsa gerek. Milletvekilliği, Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde ülkeye, bölgeye ve de Rize’mize önemli yatırım ve hizmetler yapan Rizeli bir Başbakanın adının yaşatılması hususunda gerekenin yapılacağına inancım tamdır.

Eski bir Belediye Başkanı ve Milletvekili olarak bende Rize Havalimanının adının Sayın Merhum “Ahmet Mesut Yılmaz” Olarak verilmesi adına Ardeşen İlçemizden başlayarak Rize vilayetini de açacağına inandığım bir imza kampanyası başlatılmalıdır. İlk imzayı da ben atacağım. Her kesim tarafından sevilen siyasi kariyerinde altı kez milletvekili olmuş ve her defasında da Rize’den aday olan esi Başbakanımızın adının Rize’de yaşatılması Rize’nin vefa borcunun ödenmesi demektir. Bu hassas konunun devlet büyüklerimizce hassasiyetle ele alınacağına da inancım tamdır.” İfadelerini kullandı.