GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2023 16:40   Güncelleme : 11-01-2023 16:40

Basın Tarihi Müzesi'nde DHA izleri

Selay SAYKAL-Selçuk BAŞAR/TRABZON(DHA)-TRABZON’da içerisinde 756 materyal ile kentin basın yayın tarihiyle ilgili Osmanlıca ve Türkçe eserlerin yer aldığı Basın Tarihi Müzesi, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Gazeteciliğin geçmişten bugüne serüveninin yer aldığı müzede, Demirören Medya Grubu'nda görev yapanlara ait ekipmanlar da sergileniyor. 

Basın Tarihi Müzesi'nde DHA izleri
TRABZON’da içerisinde 756 materyal ile kentin basın yayın tarihiyle ilgili Osmanlıca ve Türkçe eserlerin yer aldığı Basın Tarihi Müzesi, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Gazeteciliğin geçmişten bugüne serüveninin yer aldığı müzede, Demirören Medya Grubu'nda görev yapanlara ait ekipmanlar da sergileniyor. 

Ortahisar Belediyesi’nce, medya kuruluşları ve sektör çalışanlarının desteğiyle içerisinde 756 materyal ile kentin basın yayın tarihini yaşatan ‘Basın Tarihi Müzesi’ ziyaretçilere açıldı. Bölgede ilk olma özelliği taşıyan ve medyanın günümüze kadar olan gelişimini nostaljik atmosferde buluşturan müzede, Demirören Medya Grubu’na ait gazete, televizyon kanalı ve ajans çalışanlarının geçmişte kullandığı eşya ve ekipmanlar da yer aldı. Tarihin tozlu sayfalarına karışan matbaa makinesi, teleks, analog fotoğraf makinesi, daktilo gibi çok sayıda eski teknolojiye ait cihazlar da özel camekanlar içerisinde ziyaretçilerle buluştu.
Tarihe ışık tutan müzede, Demirören Grubu Görsel Medya Direktörü Bünyamin Aygün’ün 2013 yılında Milliyet Gazetesi'nde savaş muhabiri olarak gittiği Suriye’de DEAŞ terör örgütünce kaçırıldığı sırada giydiği zırhlı basın yeleği, telefon, fotoğraf makinesi ve telsiz de müzedeki yerini aldı. Haber peşinde koşarken tarihe tanıklık eden Aygün’ün 40 gün süren DEAŞ esaretinden filmleri aratmayan bir operasyonla kurtarıldıktan sonra kaleme aldığı kitap da eşyalarıyla birlikte müzede sergileniyor.
Ömrünü gazeteciliğe adayan ve hayatını kaybetmiş medya mensuplarının anısı da, fotoğrafları ve eşyalarının bulunduğu camekanlı bölümlerde sergilenerek anısı yaşatılıyor. Kentin saygın gazetecilerinden

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ