GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2022 15:22   Güncelleme : 21-07-2022 15:22

Bayraktar: Piyasanın üzerinde fındık alacağız

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Önceki senelerde olduğu gibi sene de piyasanın üzerinde fındık alacağız. 50 kuruş diyorduk ama bu yıl 1 liraya yakın gibi olacak. Finansal kaynaklarımız bu yönde. Üreticimizi koruyacağız ve aynı zamanda ticaret yapacağız" dedi

Bayraktar: Piyasanın üzerinde fındık alacağız
FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Önceki senelerde olduğu gibi sene de piyasanın üzerinde fındık alacağız. 50 kuruş diyorduk ama bu yıl 1 liraya yakın gibi olacak. Finansal kaynaklarımız bu yönde. Üreticimizi koruyacağız ve aynı zamanda ticaret yapacağız″ dedi.

Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, yeni fındık sezonunun üreticiler ve sanayiciler için hayırlı olmasını isteyerek, Fiskobirlik’in tüm kooperatifleriyle alım sezonuna hazır olduğunu söyledi. Fiskobirlik’in son 5-6 yıldan bu yana hem alımda hem üretimde hem de pazarlamada büyüyerek yoluna devam ettiğini aktaran Bayraktar, “Önceki senelerde olduğu gibi sene de piyasanın üzerinde fındık alacağız. 50 kuruş diyorduk ama bu yıl 1 liraya yakın gibi olacak. Finansal kaynaklarımız bu yönde. Üreticimizi koruyacağız ve aynı zamanda ticaret yapacağız. Bu çarkı döndüreceğiz. Dolayısıyla biz piyasada rekabet edebilir bir aralık yakalamamız lazım ki ürünlerimizi satabilelim. Aynı zamanda da oradan elde edebileceğimiz marjla da üreticimizi korumaya ve üreticimizi yukarı çekmeye çalışalım” diye konuştu.

'3 DOLAR TABAN FİYAT MAĞDURİYETLERİ GİDEREBİLİR'

Bayraktar, fındık taban fiyatıyla ilgili de, “Geçmişte fındık için 2 dolar civarında bir rakam konuşuluyordu. Ama son yıllarda 3 dolar rakamı Türkiye’de ve dünyada kabul gördü. 3 dolar civarında bir rakam bir kısım mağduriyetleri tamamen bitirmese bile giderebilir. Kamuoyunun geneli de 3 dolar civarında bir rakamdan mutlu olur diye düşünüyorum. Tabi herkesi mutlu etmek mümkün değildir. Benim tavsiyem fındığın 3 dolardan düşük bir rakamla piyasada telaffuz edilmemesi yönünde” değerlendirmesinde bulundu.

'MÜDAHALE ALIMI İÇİN HAZİNE DESTEĞİ ŞART'

Fındıkta müdahale alımıyla ilgili görüşlerini açıklayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Müdahale alımını neden Fiskobirlik yapmıyor ya da neden fiyatı belirlemiyor konusu gündeme geliyor. Ya da niye piyasa fiyatında alım yapıyor konusu yapılıyor.Türkiye’de ve dünyada müdahale alımını hazine desteği olmadan hiçbir kurum ve kuruluşun yapabilme imkanı yoktur. Geçmişte Fiskobirlik müdahale alımı yaparken hazine desteğiyle yapmıştır. Hazine desteğinde kastım şudur. Görev zararını ve cari giderlerini karşılayacak bir yöntem verilmiştir hazine desteğiyle. Bugün TMO da müdahale alımını hazine desteğiyle yapıyor. TMO bir kamu kurumu, güçlü bir bilançosu var, bütçesi var. Buna rağmen o da 2006-2007 ve 2008 yıllarında yaklaşık 3 milyar liralık görev zararını hazineye yükledi. Dolayısıyla müdahale alımı devletin görevidir. Yani Fiskobirlik niye fiyat vermiyor, niye müdahale alımı yapmıyor gibi bir yaklaşım eğer kurumu seviyorsanız doğru bir yaklaşım değildir″

 

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ