EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-06-2021 11:59   Güncelleme : 03-07-2021 15:00

ÇAYKUR Genel Müdürü Alim: Çay bölgemizin olmazsa olmazıdır

Emirhan PEHLİVAN/RİZE (DHA) - ÇAY işletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) 17 Mayıs'ta başlayan 2021 yılı yaş çay kampanyasında 1'inci sürgün alımlarını tamamladı. Genel Müdür Yusuz Ziya Alim tüm yılların en yüksek alımını gerçekleştirdiklerini belirterek "Çay, bölgemiz için olmazsa olmazdır.  ÇAYKUR, olmadığında çayın bu değerinin olmayacağını biliyoruz" dedi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Alim: Çay bölgemizin olmazsa olmazıdır

ÇAY işletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) 17 Mayıs'ta başlayan 2021 yılı yaş çay kampanyasında 1'inci sürgün alımlarını tamamladı. Genel Müdür Yusuz Ziya Alim tüm yılların en yüksek alımını gerçekleştirdiklerini belirterek ″Çay, bölgemiz için olmazsa olmazdır.  ÇAYKUR, olmadığında çayın bu değerinin olmayacağını biliyoruz″ dedi.

 

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, 2021 yılı yaş çay kampanyasının 1’inci sürgün döneminin tamamlandığını belirterek “Bugüne kadar ki tüm yılların en yüksek tonajını aldık. 314 bin 500 ton yaş çay alımı yapıldı. Geçen sene de 1’inci sürgünde 246 bin ton yaş çay alımı yapmıştık. Kontenjan ve kota durumu hep sıkıntılı gibi gösterildi ancak günlük kapasitemiz 9 bin 50 tondur.  Çay döneminde çok tuhaf şeyler yapıyoruz. ‘Çay bitsin, nedir bu’ gibi söylemlerde bulunuyoruz. Ancak çay, bölgemiz için olmazsa olmazdır.  ÇAYKUR, olmadığında çayın bu değerinin olmayacağını biliyoruz. 17 Mayıs’ta kampanyaya başladık, mayıs ayında kuru çay stokumuz 50 bin tondu. 15 Mayıs itibariyle satmış olduğumuz çay da 58 bin tondu. Satışlarımızı yeterli bulmuyoruz, bu noktada çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

‘NE YAPIYORSAK, ÇAY VE ÜRETİCİ İÇİNDİR’
Bugün itibariyle 80 bin ton kuru çayın satışının gerçekleştirildiğini belirten Alim, “Yine Didi soğuk çayda da 42 milyon litre satışımız oldu. Yılsonu hedefimiz 100 milyon litreyi aşmaktır. Son 2 senedir koronavirüsle mücadele ediliyor. Bu dönemde ÇAYKUR, alınması gereken tüm önlemleri aldı, ÇAYKUR’da kaynaklı bir tane koronavirüs vakası olmadı. Bahçelerde ve alım yerlerinde bile önlemler aldık, bunları da herkese anlattık. Ama dışarıdan kaynaklı bulaşmalar nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşadık ve tedbirlerimizi aldık. 2’nci sürgün çalışmalarımız da devam ediyor. Mayıs ayında 123 bin 715 ton çay alımı yapıldı, bunun da para karşılığı 468 milyon TL’dir. Üreticiler paralarını çekebilecekler. Haziran ayına kalan çayın tonajı da 190 bin tondur. Bunun parası da temmuzun sonuna kadar üreticilerimizin hesabına yatırılacak. ÇAYKUR olarak hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyor. CİMER’e şikayet ediliyor. ‘Yusuf Ziya Alim’i görevden alın, kontenjan 10 kilo olur mu?’ diye şikayet ediliyor. 15 kilonun altına inemezsiniz diye fabrikalara talimat verdik. İnsanlar bunu bile bilmiyor. Bu üretici değil, oturduğu yerden yazan kişilerdir. Ne yaptıksak ve yapıyorsak, çay ve üretici içindir. Çay, bizim için damarlarımızdaki kan gibidir. İnşallah 2’nci sürgün, 1’inci sürgünden çok daha iyi olur” şeklinde konuştu.

 

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ