GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 19:06   Güncelleme : 16-03-2021 19:06

ÇAYKUR Hangi Fabrikaya Kaç İşçi Alacak?

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR); Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'daki yaş çay fabrikalarındaki mevsimlik işçi ihtiyacını karşılamak amacıyla 500 mevsimlik işçi alımı gerçekleştirecek. İstihdam edilecek işçilerden 200’ü çay eksperi, 300’ü beden işçisi (düz işçi) olacak.

ÇAYKUR Hangi Fabrikaya Kaç İşçi Alacak?

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR); Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'daki yaş çay fabrikalarındaki mevsimlik işçi ihtiyacını karşılamak amacıyla 500 mevsimlik işçi alımı gerçekleştirecek. İstihdam edilecek işçilerden 200’ü çay eksperi, 300’ü beden işçisi (düz işçi) olacak.

Mevsimlik işçilerden 355’inin Rize’deki fabrikalar bünyesinde istihdamı sağlanacak. 92 mevsimlik işçinin Trabzon’daki fabrikalar için istihdam edileceği ÇAYKUR’da Artvin’deki fabrikalar için 45, Giresun’daki fabrika için ise 8 mevsimlik işçi alımı gerçekleştirilecek.

Alımlar kapsamında Rize’deki çay fabrikaları için 210 beden işçisi ve 145 çay eksperi olmak üzere toplam 355 mevsimlik işçi alımı yapılacak.

Trabzon’daki çay fabrikaları için 60 beden işçisi ve 32 çay eksperi olmak üzere 92 mevsimlik işçi alımı gerçekleştirecek olan ÇAYKUR, Artvin ilindeki fabrikaları bünyesinde çalıştırmak üzere 25 beden işçisi ve 20 çay eksperi olmak üzere toplam 45 mevsimlik işçi, Giresun’daki çay fabrikası için ise 5 beden işçisi ve 3 çay eksperi alımı gerçekleştirecek.

Başvurular, kesin olmamakla birlikte 22-26 Mart tarihleri arasında İŞKUR’un internet sitesi http://http://www.iskur.gov.tr üzerinden yapılacak. Kesin tarihin bu hafta içinde İŞKUR tarafından açıklanması bekleniyor. Noter kurası ise Nisan ayı içinde gerçekleştirilecek.

Çay eksperliği için ikamet şartı aranmayacak, düz işçilerde ise ikamet şartı aranırken her il içindeki ikametler geçerli olacak. Çay eksperi bölüm mezunu kadınlar kendi bölümüyle ilgili yapılacak alımlara başvuruda bulunabilecek. Düz işçi alımına ise mevzuat gereği kadınlar başvuruda bulunamayacak. Düz işçi alımına en az ilkokul mezunu erkekler başvuruda bulunabilecek.

ÇAYKUR, 2021 yılı yaş çay sezonu öncesi 600 mevsimlik işçi alımı yapacağını duyurmuş ve bu alımlar kapsamında 100 kişilik engelli ve eski hükümlü kadrosuna ait işçi alımları daha önce yapılmıştı.