GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2023 16:09   Güncelleme : 10-01-2023 16:09

Doğu Karadeniz'in ilk basın tarihi müzesi açıldı

Selay SAYKAL/TRABZON(DHA)-TRABZON’da içerisinde 756 materyal ile kentin basın yayın tarihiyle ilgili Osmanlıca ve Türkçe eserlerin yer aldığı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk ‘basın tarihi müzesi’, düzenlenen törenle açıldı

Doğu Karadeniz'in ilk basın tarihi müzesi açıldı
TRABZON’da içerisinde 756 materyal ile kentin basın yayın tarihiyle ilgili Osmanlıca ve Türkçe eserlerin yer aldığı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk ‘basın tarihi müzesi’, düzenlenen törenle açıldı.

Ortahisar Belediyesi’nce yapılan, içeriisnde baskı kalıplarından fotoğraf makinelerine, gazetelerden dergilere birçok basın yayın materyalinin sergilendiği Trabzon Basın Tarihi Müzesi'nin açılşı için tören düzenlendi. İçerisinde 756 farklı materyal ile basın yayın tarihiyle ilgili Osmanlıca ve Türkçe eserlerin yer aldığı ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ilk olan müzenin açılışına; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Vali Vekili Ali Yılmaz, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük ve gazeteciler katıldı.

'ÇALIŞMAKTAN YANAYIZ'

Törende konuşan TGC Başkanı Ersen Küçük, müzenin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde açılmasının anlamlı olduğunu belirterek “Bugün bizim için önemli bir gün. Bölgemizin ilk basın müzesini açıyoruz. Bugün ayrıca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ama biz, her 10 Ocak’ta olduğu yine çalışıyoruz. Biz fedakârca bu mesleği yapan kişiler olarak bu işin cefasını çekiyoruz. Biz her zaman çalışmaktan yanayız” dedi.

'TRABZON BİR ADIM ÖNDE'

Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale de, “Trabzon’un basın alanında Anadolu’daki diğer şehirlerden hep bir adım önde olduğunu belirterek “Türkiye’de bugünkü anlamda basın oluşmaya başladığında İstanbul ile beraber Trabzon’da aynı adımları atmaya başlamış. Trabzon gerçekten bu işte diğer yerlerden farklı olarak Anadolu’da bir adım önde“ ifadelerini kullandı.

'ANADOLU'DA İLK'

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise “Trabzon çok önemli yenilikler yapmış, ilklere imza atmış kadim bir basın şehri. Gazeteciler cemiyetimiz Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de gösteriyor. Anadolu’da zaten ilk. Böyle bir şehre Basın Tarihi Müzesi çok yakışıyor, yakışacak. Şimdiye kadar gerçekleştirilmemiş olması da büyük bir eksiklikti” diye konuştu.

İl Müftüsü Selami Aydın’ın okuduğu duanın ardından kurdele kesimiyle müzenin açılışı gerçekleştirildi. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ