GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2022 14:47   Güncelleme : 12-11-2022 14:47

Erbaa'da tarih ve kültür sempozyumu

İbrahim UĞUR/ERBAA (Tokat), (DHA) - TOKAT Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi tarafından düzenlenen Orta Karadeniz Havzasında Tarih ve Kültür Sempozyumu’nun 1'inci oturumu Tokat’ın Erbaa İlçesinde yapıldı. 3 salonda 3’er oturumda gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumuna 41 akademisyen katıldı

Erbaa'da tarih ve kültür sempozyumu
TOKAT Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi tarafından düzenlenen Orta Karadeniz Havzasında Tarih ve Kültür Sempozyumu’nun 1'inci oturumu Tokat’ın Erbaa İlçesinde yapıldı. 3 salonda 3’er oturumda gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumuna 41 akademisyen katıldı.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen Orta Karadeniz Havzasında Tarih ve Kültür Sempozyumunun ilk oturumu Tokat’ın Erbaa ilçesinde gerçekleştirildi. Erbaa Belediyesi'nin katkılarıyla Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan sempozyumun ilk oturumuna 41 akademisyen katıldı. Sempozyumda Tokat ve Ordu bölgesine dair hazırlanmış bildirilerin sunumları gerçekleştirildi.
Ordu ile sırt sırta olduklarını bu tür çalışmalarla birbirlerini daha yakından tanıma ve işbirliği yapma fırsatı yakalayacaklarını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl ″Birbirimizi yeni tanıyoruz. Halbuki sırt sırtayız. İnşallah bu birliktelikle beraber hem tarihimizi hem kültürümüzü bu çalışmalarla beraber geliştirip öğrenip beraber ne kadar çok iş yaparız bunların derdine düşeceğiz. Dışardan gelen akademisyenlerimize ben Erbaa’da yaşayan hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum. İnşallah onların anlattıklarından bizler de istifade edeceğiz. Belki burada çıkmayı bekleyen bir cevheri hep beraber ortaya çıkaracağız. Bu çalışmada da kıymetli Alparslan hocamızın emeği çok fazla. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Kendilerine Erbaalılar adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu birlikteliğin daha da artmasını temenni ediyorum″ dedi.
Sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak ise ″Bu sempozyumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunan üniversite hocalarımıza, akademisyenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Orta Karadeniz bölgesi çok köklü bir geçmişe sahiptir. Tokat ilimiz de Orta Karadeniz Bölgesinde 6 bin yıllık tarihsel geçmişiyle çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tokat bölge olarak Türklerin Anadolu’ya ilk adımını atmasından itibaren ortaya çıkmış olan beyliklerle aslında Türk-İslam medeniyetinin çok önemli bir merkezi konumundadır. Son bin yıldır da çok önemli kültür ve tarih merkezi konumundadır. Bu Orta Karadeniz Bölgesi içerisinde Kelkit Havzası'nın müstesna bir yeri olduğunu ifade edebiliriz. Kelkit Havzası'nda bulunan en büyük yerleşim yeri Erbaa’dır. Erbaa ve çevresinde çok köklü bir tarih yatmaktadır″ diye konuştu. (
RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ