GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2022 17:53   Güncelleme : 13-09-2022 17:53

Fındık için Rekabet Kurumu'na başvuru

Mustafa KIRLAK/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi, fındıkta tekel oluşturduğu iddiasıyla İtalyan firma hakkında Rekabet Kurumu'na başvuruda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Cumhurbaşkanımızın açıkladı 54 TL’lik fındık fiyatının ardından 33 gün sonra açıklanan 48+1 TL’lik fiyat kabul edilebilir bir şey değil" dedi. 

Fındık için Rekabet Kurumu'na başvuru
ORDU Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi, fındıkta tekel oluşturduğu iddiasıyla İtalyan firma hakkında Rekabet Kurumu'na başvuruda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ″Cumhurbaşkanımızın açıkladı 54 TL’lik fındık fiyatının ardından 33 gün sonra açıklanan 48+1 TL’lik fiyat kabul edilebilir bir şey değil″ dedi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındık sektöründe tekel olma iddiasıyla, İtalyan firması hakkında Rekabet Kurumu nezdinde hukuki süreç başlattıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 54 TL’lik fındık taban fiyatının açıklanmasının ardından 33 gün sonra fındık sektöründe tekel oluşturmayı amaçlayan İtalyan firmasının fiyat açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirten Başkan Güler, ″Unutulmasın ki Ferrero olmadan fındık olmaz gibi bir hava oluşturuyorlar biz de şunu ifade ediyoruz ki fındık olmazsa Ferrero da olmaz″ diye konuştu. 

'PİYASADA KORKU HAKİM' 

Belediye iştiraki olan ORTAR şirketi ve bir sanayi kuruluşu ile birlikte Rekabet Kurumu’na başvurduklarını belirten Güler, ″Tabi bu arada karşımızda alım gücü çok yüksek olan bir dünya devi ve bunun yerli firmaları var. Gördüğümüz kadarıyla piyasada bir korku hakim. Toprak Mahsulleri Ofisimiz zaten gereken çalışmaları yapıyor. Bütün birimleriyle alımları yapıyor. Ama öyle bir güçlü yapı fiyat oluştu ki onun da üzerinde çok büyük bir yük olmasını istemiyoruz. Serbest piyasa olsun herkes kendi hakkını, hukukunu orada serbestçe kimsenin müdahalesi olmadan savunsun istiyoruz. Ama bunun müdahale edildiğini gördüğümüz için de biz de bununla ilgili görevimizi yapmak üzere çıktık. Herkesin hakkını, hukukunu da yabancı firmaların da yerli firmaların da hakkını hukukunu koruyan bir hukuk sistemi var. Bunun tesis edilmesi için de biz de görevimizi böylece yapmış oluyoruz. Hayırlı olsun.” dedi. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ