SİYASET
Giriş Tarihi : 17-04-2021 00:59   Güncelleme : 17-04-2021 00:59

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu;davası ertelendi

CHP’li Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun da arasında bulunduğu 3 kişinin polisin müdahalesinden şikayetçi oldukları ancak kendilerinin sanık durumuna düşürüldüğü dava 3 Eylül’e ertelendi. Duruşmayı izleyen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya'nın üzerinde "128 ?" yazan bir cerrahi maske takması dikkat çekti.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu;davası ertelendi

ındıklı Belediyesi’nin 14-19 Ağustos 2019'da düzenlediği "Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali”nde polisin müdahalesi sonrasında tartışma çıkmıştı. Polis havaya iki el ateş açmıştı. Bu sırada Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun da arasında bulunduğu 3 kişi polisin müdahalesine maruz kalmıştı. Çervatoğlu ve diğer 2 kişi polisler hakkında şikayetçi oldu ancak takipsizlik kararı verildi. Olaya ilişkin ise Çervatoğlu ve beraberindeki 2 kişiye “polise görevini yaptırmadıkları ve mukavemette bulundukları” gerekçesiyle dava açıldı.

Pazar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşması bugün yapıldı. Duruşmada karar çıkmazken, bir sonraki duruşma günü olarak 3 Eylül belirlendi. Duruşmayı CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da izledi.

Duruşmanın ardından konuşan Çervatoğlu’nun avukatı Ali Saydı, “Umuyoruz ki adil yargılama sağlanır ve haksız suçlamaların beraatle sonuçlanmasına vesile oluruz” dedi.


 
CHP’li Kaya ise Çervatoğlu’nun işini yapmasına engel olmaya çalışıldığını kaydederek, şunları belirtti:

“Bir festivalin yaşanabileceği, binlerce insanın aynı coşkuyla horon tepebileceği festivali yargılamaya vicdanımız el vermiyor. Fındıklı Belediye Başkanı ve çalışanları Karadeniz kıyısında horon tepmeye devam etsinler. Hizmet için yola çıkanların önünde engel olmak yerine Rize’nin bütün belediye başkanları hizmet yarışına girsinler.

“BASKI TİYATROSU OYNANIYOR”

Burada Fındıklı Belediye Başkanımıza iş yaptırmamak için bir baskı tiyatrosu oynanıyor. Bu yargılama denizini, doğasını, toprağını, deresini korumak için yola çıkanların yargılamasıdır. Bu yargılama dostluğa, kardeşliğe, barışa uzanan ellerin, gönüllerin yargılamasıdır. Bırakın insanlar özgürce horon tepsin, omuz omuza eğlensin; dostluğa, kardeşliğe kapılarını sonuna kadar açsın. Bırakın insanlar doğayı, denizi, yeşili, dereyi korumak için kenetlensin.”

Kaya'nın, üzerinde "128 ?" yazan bir cerrahi maske takması dikkat çekti.

Neco YarıcıNeco Yarıcı