GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2022 16:29   Güncelleme : 26-08-2022 16:29

'GastroRize günleri' başladı

Arzu ERBAŞ/RİZE (DHA)- RİZE’de kentin, doğası ve kültürünün yanında yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı, gastronomi dünyasının ünlü isimlere de ev sahipliği yapılacağı, 2'inci GastroRize günleri’ başladı. Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde çay ve kent mutfak kültürü konuşuldu

'GastroRize günleri' başladı
RİZE’de kentin, doğası ve kültürünün yanında yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı, gastronomi dünyasının ünlü isimlere de ev sahipliği yapılacağı, 2'inci GastroRize günleri’ başladı. Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde çay ve kent mutfak kültürü konuşuldu.

Gastronomi dünyasından ünlü isimleri Rize’de buluşturan 2'inci GastroRize günleri başladı. Yerel lezzetlerin ve gastronomi programlarının yanı sıra kentin biyo-çeşitliliği, çay ve tarımı, yerel pazarları, tarihi Rize evleri ve yerel dokusu muhafaza edilen Rize mimarisi, geleneksel lokantaları, çiftçileri, balıkçıları, tarihi özellikleri ve hasat zamanı tanıtımı faaliyetlerinin yer aldığı GastroRize  günlerinin açılış programında paneller düzenlendi. Panelde çay ve kent mutfak kültürü konuşuldu.

Açılış programında konuşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, katma değer oranın yüksek ürünlerin üretilmesine müsait bir coğrafyada olduklarını belirterek “Gastronomimizin tamamını yapmak, tattırmak ve marka değerini arttırmak istiyoruz. Bütün Türkiye'nin şehirlerinde Rize kahvaltısı, Karadeniz mutfağı ve şefleri ile ustaları ile beraber yer almasını istiyoruz. Bize hedeflerimizde bir yol haritası oluşturacak kıymetli bilgilerin arttığı ve arttırılacağı bu panelin faydalı olacağına inanıyoruz. Bu yol haritası doğrultusunda da Rizeli hemşerilerime, çiftçilerime, emekçi kardeşlerimize ve bütün üreticierimize tüm sektörlerle beraber koşmaya hazır olduğumuzu temenni ediyorum″ dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber de coğrafi işaret konusunun önemine vurgu yaparak, “Rize'ye geldiğim zaman sadece 2 coğrafi işaretli ürünümüz vardı. Geçen hafta en son Çayeli Koleti peynirinin coğrafi işaret tecilini aldık. Bununla beraber 14 Coğrafi işaretli ürünümüz oldu. Geçen yıl en fazla coğrafi işaret tescili yapılan yer Rize olmuştu. Türkiye'de üretilen çayın yüzde 73'ü Rize topraklarından çıkar. Siz aslında Rize'ye gelmemiş olsanız bile eğer çay içiyorsanız her gün biraz Rize'den tadıyorsunuz. Biz herkese Rize'yi tattırıyoruz” diye konuştu.

GastroRize günleri; paneller, workshoplar ve çeşitli etkinliklerle 28 Ağustos'a kadar sürecek.(

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ