GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2023 11:34   Güncelleme : 19-02-2023 11:34

Gıda ve hijyen malzemesi lazım

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Büyükşehir Belediyesi tarafından Afet Koordinasyon Merkezi'nde toplanan insani yardım malzemeleri arasında öncelikli olarak gıda ve hijyen malzemelerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek vatandaşlara destek çağrısında bulundu. 

Gıda ve hijyen malzemesi lazım
SAMSUN Büyükşehir Belediyesi tarafından Afet Koordinasyon Merkezi'nde toplanan insani yardım malzemeleri arasında öncelikli olarak gıda ve hijyen malzemelerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek vatandaşlara destek çağrısında bulundu. 

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle ülke genelinde afet bölgesine yardımlar devam ediyor. Depremin yaşandığı ilk andan itibaren Samsun Büyükşehir Belediyesi de tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında yer aldı. Vatandaşların desteğiyle toplanan insani yardım malzemeleri hızla bölgeye gönderildi. Samsun’a gelen depremzedelerin faydalanması için ise yardım malzemeleri eski Makro AVM' de oluşturulan Yardım Koordinasyon Merkezi'nde toplanıyor. Ayrıştırılarak depremzedelere verilmek üzere burada belirlenen dükkanlara yerleştiriliyor.

Yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, vatandaşları öncelikli ihtiyaç olan gıda ve hijyen malzemeleri konusunda destek vermeye davet etti. Afet bölgesi için başlatılan yardım seferberliğinin devam ettiğini dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız, ″Afetin ilk saatlerinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir'in talimatıyla hemen harekete geçtik. Bölgeye anında iş makinesi, personel ve arama kurtarma ekibi gönderdik. Gıda, ısıtıcı ve battaniye gibi malzemelerle dolu tırlarımızı ulaştırdık. İlerleyen zaman içerisinde depremzedeler afet alanından diğer şehirlere gitti. Biz de şu anda binlerin üzerinde depremzedemizi Samsun'da ağırlıyoruz. Kentimize gelen depremzedelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için otobüs terminali karşısındaki eski AVM binasını bir hayır çarşısına dönüştürdük″ dedi.

‘GIDA VE HİJYEN MALZEMESİ LAZIM’

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Deprem Bölgesi Yardım Kabul Aracı'na vatandaşların evlerinden getirdiği giysilerden, yataklara, çocuk bezlerinden elektrikli ısıtıcı ve battaniyeye kadar her türlü yardımı tırlara yükleyip bu çarşıya getirdiklerini dile getiren Yıldız, şu anda çarşıda en çok ihtiyacın gıda ve hijyen ürünleri olduğunu belirterek “Stoklarımıza baktığımızda kıyafet, battaniye, ısıtıcı olarak yeterli miktarda malzememiz var. Depremzedelerimiz talep ettikçe onların kullanımına sunuyoruz. Ancak daha hızlı tükenen gıda ürünleri ve hijyen malzemeleri var” diyerek, “Özellikle vatandaşlarımızdan talebimiz şudur. Hijyen ve gıda malzemeleri konusunda desteklerini sunarlarsa biz de onları depremzedelerimize ulaştırırız. Cumhuriyet Meydanındaki yardım tırımız ve noktamız hala açık. Halkımızdan istirham ediyoruz. Halkımız bu konuda hassasiyet gösterip destek versinler. Allah şimdiden hayırlarını kabul etsin” diye konuştu.

Bu arada yardım merkezinden ve Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay ile otobüslerinden depremzedeler ücretsiz yararlanıyor. Bunun için de kaymakamlıklar üzerinden temin edilen AFAD kayıt belgesini göstermeleri yeterli oluyor. Ayrıca kente gelen afetzedelerin elektrik, su, ulaşım, doğalgaz, gibi abonelik işlemlerinin yapılabilmesi için  ilgili makamlara  iletilmek  üzere  istenen ‘Afetzede  beyan  belgesi’nin AFAD tarafından düzenlendiği belirtildi. 

Afetzedelerin bürokratik  işlemlerle  uğraşmaması  için abonelik işlemlerinde  e-Devlet  sistemi  üzerinden  alabilecek ‘Tarihçeli yerleşim yeri belgesi’nin yeterli olacağı ifade edildi. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ