EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-08-2022 12:40   Güncelleme : 16-08-2022 12:40

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı; hukuk mezunu olan ve hâkimlik, savcılık, avukatlık ile noterlik mesleklerini icra etmek isteyen öğrencilerin ön eleme sınavı olarak değerlendirilmektedir.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı; hukuk mezunu olan ve hâkimlik, savcılık, avukatlık ile noterlik mesleklerini icra etmek isteyen öğrencilerin ön eleme sınavı olarak değerlendirilmektedir. Adaylar bu sınavı başarıyla tamamladıktan sonra bazı mevzuatlarda öngörülen Avukatlık Stajı ve Hâkimlik– Savcılık Sınavlarından da başarı göstermeleri halinde bahse konu meslekleri yapmaya hak kazanacaklardır.

 

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavında ilgililerin;

 • Anayasa Hukuku,
 • Anayasa Yargısı,
 • İdare Hukuku,
 • İdari Yargılama Usulü,
 • Medeni Hukuk,
 • Borçlar Hukuku,
 • Ticaret Hukuku,
 • Hukuk Yargılama Usulü,
 • İcra ve İflas Hukuku,
 • Ceza Hukuku,
 • Ceza Yargılama Usulü,
 • İş Hukuku,
 • Vergi Hukuku,
 • Vergi Usul Hukuku,
 • Avukatlık Hukuku,
 • Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi,
 • Türk Hukuk Tarihi,

 Alanlarındaki bilgileri ölçülür.

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavının Kanuni dayanağı nedir?

24/10/2019 tarih ve 30928 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ve 17/10/2019 tarih ve 7188 sayılı Kanun.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına kimler girebilecek?

Bu sınava 24.10 2019 ve sonrasında YÖK’ün diplomasını kabul ettiği hukuk fakültelerine kayıt olan tüm öğrenciler girmek zorundadır. Dolayısıyla 2023 eğitim öğretim yılı sonunda 4 yılda mezun olan öğrenciler bu sınava girecektir.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı; 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Hukuk Fakültesine kayıt yaptıran adayların mezuniyet yıllarından itibaren gerçekleştirilecektir. Yerleşmeden önce hukuk fakültesine kayıtlı olanlar bu sınav kapsamı dışındadır.

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına, hukuk fakültesinden mezun olanlar ile yurt dışında bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre noksan derslerden sınava girip başarılı olmak kaydıyla denklik belgesi almış olanlar girebilirler. 

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Nasıl Yapılacak?

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı yılda en az bir defa olacak şekilde Adalet Bakanlığı ile imzalanacak protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

 

Sınavlar test şeklinde yapılmaktadır. Sınavlarda çoktan seçmeli en az yüz soru sorulur ve yüz puan üzerinden en az yetmiş (70) puan alanlar başarılı sayılır.

 

Sınavların yapılma şekli ile sınavlara ilişkin diğer hususlar Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliğinin görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına kaç giriş hakkı vardır?

Hukuk mezunlarının en fazla 3 kez girme hakkı bulunmaktadır. Üçüncü sınavda da 70 puan alamayan adaylar avukatlık, noterlik, hukuk müşavirliği, hukuk uzmanlığı, hakimlik savcılık gibi hukuk mesleklerini yapamayacaktır. 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ne zaman yapılacak?

Hukuk Mesleklerine Giriş sınavı üniversitelerin akademik takvimine bağlı olarak yılda en az 1 kez yapılacaktır. Bu nedenle 2023 Eylül- Aralık ayları arasında yapılması planlanmaktadır. 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavında başarılı olmak için tabiki de diğer ÖSYM sınavlarında da olduğu gibi zamanı değerli kullanıp sınava hazırlanmak en önemli kriterdir. 

MKS Akademi tarafından, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı için birçoğu Anayasa Hukukçusu profesörlerinden oluşan nitelikli ve kaliteli yayın kurulu ile hazırladığı kapsamlı yayınlar ile sınavı zorlanmadan rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Ayrıca kursa kayıt yapan adaylara yönelik özel eğitim ve çalışma programlarıyla sınavın her detayı hakkında bilgi sahibi olabilecek, sınavda başarılı olmanın püf noktalarını yakalamış olacaksınız. 

Alanında kendini ispatlamış ve sağlam referanslarla kayıt gerçekleştiren MKS Akademi ile tanışmak için geç kalmayın.

 

 

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Kursu Fiyatı 2022

 

MKS Akademi Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Kursu olarak Ankara genelinde gruplara ve kişiye özel dersler vermekteyiz.  2022 Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı kurs fiyatları, tercih edeceğiniz derslerin nitelikleri, özel veya grup halinde olması, dönemsel kampanyalar olması vs gibi nedenlerle değişiklik göstermektedir. Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Kurs fiyatları, talebiniz üzerine seçeceğiniz eğitim programına göre fiyatlandırılır. 

2022 yılının en iyi Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Kurs fiyatları hakkında bilgi almak ve erken kayıt avantajlarına özel indirimlerden faydalanmak için bizimle hemen MKS AKADEMİ web sitemizi ziyaret edin.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ