EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-08-2022 12:40   Güncelleme : 16-08-2022 12:40

İDARİ YARGI ÖN SINAVI (İYÖS)

İdari Yargı Ön Sınavına, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar girebilir.

İDARİ YARGI ÖN SINAVI (İYÖS)

İdari Yargı Ön Sınavına, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar girebilir. Bu sınav iktisadi idari bilimler mezunu olup idari yargı hakimlik sınavına girmek veya hukuk bilgisi gerektiren kamu kurumlarında çalışabilmek için gereken bir sınav.

 

İdari Yargı Ön Sınavı, İdari Yargı Hâkimliği mesleğine geçiş için bir ön eleme sınavı olarak düşünülmektedir. Bu sınavla ilgili tüm detaylara aşağıdaki gibi sorulara cevap vererek ilerleyelim.

İdari Yargı Ön Sınavına kimler girebilecek?

İdari Yargı Ön Sınavına, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren;

 1. Siyasal Bilgiler, 
 2. İdari Bilimler,
 3. İktisat ve Maliye

alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış kurumlardan mezun olanlar girebilir. 

İdari Yargı Ön Sınavı Soru Dağılımı Nasıldır? 

 1. Anayasa Hukuku
 2. Anayasa Yargısı
 3. İdare Hukuku
 4. Türk İdari Teşkilatı
 5. İdari Yargılama Usulü
 6. Medeni Hukuk
 7. Borçlar Hukuku (Genel Hükümler)
 8. Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku
 9. Hukuk Yargılama Usulü
 10. Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
 11. Ceza Yargılama Usulü
 12. Vergi Hukuku
 13. Vergi Usul Hukuku
 14. Maliye ve İktisat
 15. İmar ve Çevre Hukuku
 16. Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi

alanlarındaki bilgiler ölçülmek sorular sorulacaktır. Bu alanlara İnsan Hakları alanının da eklenebileceğini düşünmekteyiz. 

İdari Yargı Ön Sınavı Yılda Kaç Kez Uygulanacak? 

İdari Yargı Ön Sınavı 2 yılda en az 1 kez Adalet Bakanlığınca yapılacak protokolle ÖSYM tarafından uygulanacaktır. 

İdari Yargı Ön Sınavı Hangi Türde Uygulanacak? 

İdari Yargı Ön Sınavı Çoktan Seçmeli Test olarak en az 100 soru üzerinden olacaktır. Toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecek Hukuk Mesleklerine Giriş sınavında başarılı sayılmak için 70 puan almak zorunludur. 

İdari Yargı Ön Sınavı ne kadar süre için geçerlidir? 

Bu konuda şu aşamada bir kesinlik yoktur. Gelişmeleri paylaşacağız. 

İdari Yargı Ön Sınavı Ne Zaman Uygulanacak?

İdari Yargı Ön Sınavı üniversitelerin akademik takvimine bağlı olarak yılda en az 1 kez yapılacaktır.

Bu nedenle 2023 Eylül- Aralık ayları arasında yapılması planlanmaktadır.

 

İdari Yargı Ön Sınavına kimler girecek?

Bu sınava 24.10 2019 ve sonrasında yukarıda belirtilen yükseköğrenim programlarına kayıt olan öğrenciler girmek zorundadır. Dolayısıyla 2023 eğitim öğretim yılı sonunda mezun olan öğrenciler bu sınava girebilecektir. 

 

İlgili kanunlarda belirtilen şartlara ilave olarak, hâkim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başlamak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavında veya İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olmak şarttır.

 

 

İdari Yargı Ön Sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olmak için tabiki de diğer ÖSYM sınavlarında da olduğu gibi zamanı değerli kullanıp sınava hazırlanmak en önemli kriterdir. 

MKS Akademi tarafından, İdari Yargı Ön Sınavı için birçoğu Anayasa Hukukçusu profesörlerinden oluşan nitelikli ve kaliteli yayın kurulu ile hazırladığı kapsamlı yayınlar ile sınavı zorlanmadan rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Ayrıca kursa kayıt yapan adaylara yönelik özel eğitim ve çalışma programlarıyla sınavın her detayı hakkında bilgi sahibi olabilecek, sınavda başarılı olmanın püf noktalarını yakalamış olacaksınız. 

Alanında kendini ispatlamış ve sağlam referanslarla kayıt gerçekleştiren MKS Akademi ile tanışmak için geç kalmayın.

 

 

İdari Yargı Ön Sınavı Kursu Fiyatı 2022

MKS Akademi İdari Yargı Ön Sınavı Kursu olarak Ankara genelinde gruplara ve kişiye özel dersler vermekteyiz.  2022 İdari Yargı Ön Sınavı kurs fiyatları, tercih edeceğiniz derslerin nitelikleri, özel veya grup halinde olması, dönemsel kampanyalar olması vs gibi nedenlerle değişiklik göstermektedir. İdari Yargı Ön Sınavı Kurs fiyatları, talebiniz üzerine seçeceğiniz eğitim programına göre fiyatlandırılır. 

2022 yılının en iyi İdari Yargı Ön Sınavı Kurs fiyatları hakkında bilgi almak ve erken kayıt avantajlarına özel indirimlerden faydalanmak için bizimle hemen 0312 433 99 99 numaralı telefonla irtibat kurun.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ