GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2023 16:39   Güncelleme : 09-06-2023 16:39

İnebolu'dan Kastamonu'ya 95 kilometrelik Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü başladı

Kastamonu Valisi Avni Çakır: "İstiklal savaşı yıllarındaki fedakarlıkları ve kahramanlıkları yad edecek, onların geçtiği kahramanlık yolunu al bayrağımız elimizde şarkılarla, türkülerle, marşlarla adımlayarak 103 yıl önceki ruhu yeniden yaşayacağız"

İnebolu'dan Kastamonu'ya 95 kilometrelik Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü başladı

KASTAMONU (AA) - Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği 95 kilometrelik güzergahta düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" başladı.

İnebolu Limanı'nda, İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü yıl dönümü kutlamaları ve Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda, İnebolu Belediyesi Heyemola Halkoyunları ekibince gösteri sunuldu.

Cephanenin kayıklarla karaya çıkarılmasının sahnelendiği tiyatro oyununun ardından deniz gösterisi yapıldı.

Sahil Güvenlik botu tarafından protokol selamlandı, sonrasında kahramanlık türküleri seslendirildi.

Daha sonra Türk Ocakları önünden başlayan yürüyüşe, Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı Komando, Jandarma Arama Kurtarma ile jandarma timleri de eşlik etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılanlara şehir merkezinden geçerken vatandaşlar tarafından konfeti ve çiçekler atıldı.

İstiklal Yolu güzergahında 4 gün sürecek 95 kilometrelik yürüyüş, 12 Haziran Pazartesi günü Kastamonu'da sona erecek.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, burada yaptığı konuşmada, tarihin her döneminde Kastamonu halkının büyük kahramanlık örneği sergilediğini söyledi.

İnebolu'dan Kastamonu'ya kadar yapılan İstiklal Yolu yürüyüşünün önemine değinen Çakır, "İstiklal savaşı yıllarındaki fedakarlıkları ve kahramanlıkları yad edecek, onların geçtiği kahramanlık yolunu al bayrağımız elimizde şarkılarla, türkülerle, marşlarla adımlayarak 103 yıl önceki ruhu yeniden yaşayacağız. Bugün tam 103 yıl önceki gibi gencimizle, yaşlımızla, kadınımızla, erkeğimizle, kısaca tüm halkımızla buradayız ve aynı duygularla kahramanlarımızın izindeyiz." dedi.

İnebolu'nun 9 Haziran Kahramanlık ve Şeref Günü'nü de kutlayan Çakır, "Anadolu'nun işgaline karşı canlarını feda eden, devletimiz, vatanımız, bayrağımız, istiklalimiz uğruna şahadet şerbetini içen, bizlere bu cennet vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden ve yaşayan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum." ifadelerini kullandı.

Programa AK Parti Kastamonu milletvekilleri Halil Uluay ve Serap Ekmekci, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ile vatandaşlar katıldı.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ