GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 14:12   Güncelleme : 14-09-2022 14:12

İsviçreli tarihçiler Zile Kalesi'ndeki kazı çalışmalarını inceledi

Yaşar Erkan İÇEN/ TOKAT, (DHA)- TOKAT'ın Zile ilçesindeki 4 bin yıllık Zile Kalesi'nin kuzeydoğusunda yer alan ve kayalar oyularak yapılan antik tiyatronun turizme kazandırılması için başlatılan kazı çalışmalarını İsviçre'nin Zürih Üniversitesi Eski Çağ Tarihçisi Christian Marek ve beraberindeki 23 kişilik incelemelerde bulundu

İsviçreli tarihçiler Zile Kalesi'ndeki kazı çalışmalarını inceledi
TOKAT'ın Zile ilçesindeki 4 bin yıllık Zile Kalesi'nin kuzeydoğusunda yer alan ve kayalar oyularak yapılan antik tiyatronun turizme kazandırılması için başlatılan kazı çalışmalarını İsviçre'nin Zürih Üniversitesi Eski Çağ Tarihçisi Christian Marek ve beraberindeki 23 kişilik incelemelerde bulundu.
Roma İmparatoru Jül Sezar'ın, Basforos Kralı 2'nci Pharnake'ye karşı zafer kazandıktan sonra senatoya yönelik dünyaca ünlü 'Veni, Vidi, Vici' (Geldim, Gördüm, Yendim) sözünün yer aldığı mektubu yazdığı, 4 bin yıllık Zile Kalesi'nin surlarının kuzey doğusunda kayalar oyularak yapılan antik tiyatro alanında kazı çalışmaları başladı. Bir dizi ziyaretler için Tokat'ta gelen Zürih Üniversitesi Eski Çağ Tarihçisi Christian Marek ve beraberindeki 23 kişilik grup kaza alanında incelemede bulundu. 
İsviçre Zürih Üniversitesi'nden gelen grup kazı alanında buluntuları ve çalışmaları yerinde inceledi. Araştırmacı grubu misafir eden Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın da arkeolojik kazı çalışmalarına belediye olarak her türlü desteği verdiklerini söyledi. 
Prof. Marek ise ″Zile önemli bir tarihi merkez. Kazıların başlaması önemli bir gelişme. Zile Kalesi aynı zamanda Pagan dinlerinden Anaitis'lerin merkezi. Yani burada bir tapınak var. Eğer bulunabilirse dünya tarihi açısından da çok önemli bir olay″ diye konuştu. (
RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ