EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-02-2021 22:05   Güncelleme : 11-02-2021 22:14

Kemalpaşa Çay Fabrikası Günlük Çay İşleme Kapasitesini 25 Ton Arttırdı

Artvin Kemalpaşa ilçesinde Çay-Kur bünyesinde faaliyet gösteren Kemalpaşa Çay Fabrikası günlük yaş çay üretim kapasitesini 25 ton daha arttırdı.

Kemalpaşa Çay Fabrikası Günlük Çay İşleme Kapasitesini 25 Ton Arttırdı

Bu kapsamda açıklama yapan Kemalpaşa Çay Fabrikası Müdürü Asım Küçükler “2021 yılı ‘Yaş çay’ kampanyasına hazırlanıyoruz. Mevcut fırınların yanına bu yıl bir tane fırın daha ilan ettik. Artvin bölgesinde kapasitesi artmayan tek fabrikaydık. Çay fabrikası olarak bu sene İnşallah üreticilerden daha fazla çay alabilme maksadıyla günlük 180 ton kapasitelimize ek olarak 25 ton daha kapasite artışına gideceğiz. Fabrikamızın alt yapısı yeterli, bu çalışmalar neticesinde önümüzdeki yıllarda günde en az 250 ton çay üretme kapasitesine cevap verir hale gelmek istiyoruz.

 

Ne yazık ki alt yapımızın uygun olmasına rağmen Artvin’in en düşük çay işleme kapasitesi Kemalpaşa’daki fabrikamızda, hinterlant olarak küçük bir fabrika olmadığından kapasite artışına ihtiyacımız vardı. Biz de ihtiyaçlara cevap vermek için günlük yaş çay işleme kapasitesinde 25 ton arttırıma gittik, bu da bizi ve Kemalpaşalı çay üreticisini bir nebze olsun rahatlatacak.

Önümüzdeki çay sezonuna yetişmek içim şu anda çalışıyoruz, yaklaşık %50-60’a yakın kısmını bitirdik. Makinaları koyduk, bağlantılarını yapıyoruz. Ufak tefek işler var onlar da kampanyaya kadar yetişecek.

Bu kapasite artışının çay üreticisine etkisi ne olacak diye sorarsanız; her yıl uygulanmak zorunda kalınan kota ve kontenjan işi genel çay üretimine bağlıdır. Yani Çay-Kur kendi bölgesindeki bütün çay üretimini göz önüne alınarak kotaları belirliyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki Kemalpaşa bildiğiniz gibi en erken çaya başlayan bölge, en yoğun, bayağı da olur burada, ilk günlerde bizi bir nebze olsun rahatlatır. Üreticiyi de tabi ki rahatlatır. Ne kadar fazla çay alabilirsek biz kontenjan artmadan hem üreticinin lehine olur hem de bizim fabrika yönetme açısından da daha iyi bir konuma erişebiliriz. Böylece üreticiye de fabrikaya da faydası olur. Ayrıca alım yerlerine bir iki tane araç gönderirken bu araç sayısı da bir kat daha arttırmış olacak, üretici de alım yerinde çayını rahatça satabilecek.

Şu anda günlük 180 ton olan yaş çay üretme kapasitemize %15’e tekâmül eden 25 ton daha ilave ettiğimizde günlük çay üretim kapasitemiz 205 tona ulaşacak ve 30 günde 750 ton ilave üretim sağlanmış olacak. Son olarak Kemalpaşa Çay Fabrikasında günlük çay üretiminin 250 ton olmasını istiyoruz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda bu kapasiteye İnşallah ulaşacağız.” Kelimelerine yer verdi.

HABER: ARTVİN MEDYA