GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 15:57   Güncelleme : 18-01-2023 15:57

Kırgızistan'dan gelen kanser hastası , şifayı Amasya’da buldu

Şerife Serap KARA/AMASYA, (DHA) - KIRGIZİSTAN’da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Gülzar Chynalıeva (42) serviks kanserinin son aşamasında tedavi için geldiği Türkiye'de sağlığına kavuştu. 

Kırgızistan'dan gelen kanser hastası , şifayı Amasya’da buldu
KIRGIZİSTAN’da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Gülzar Chynalıeva (42) serviks kanserinin son aşamasında tedavi için geldiği Türkiye'de sağlığına kavuştu. 

Kırgızistan’da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Gülzar Chynalıeva (42) serviks kanserinin son aşamasında olduğunu öğrendi. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Türkiye’ye gelen kadın Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisine başvurdu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof Dr. Osman Fadıl Kara ve ekibinin 7 saatlik ameliyatı sonrası Chynalıeva, Amasya’da sağlığına kavuştu.

Yakın zamanda taburcu edip mutlu sona ulaşacaklarını ifade eden Prof. Dr. Kara, “Hastamız 3 hafta önce Kırgızistan’dan geldi. Çünkü daha önce bir Kırgız hastamın da ameliyatını yapmıştık ve şifaya kavuşturmuştuk. 3 hafta önce geldiğinde serviks kanseri yani rahim ağzı kanserinin son aşamasındaydı ve bu nedenle bizden yardım istediler. Daha önce hastamız bir takım alternatif tıp metotlarıyla çare aramış, hatta Hindistan’a kadar gitmiş maalesef bildiğiniz gibi kanser yayılma özellikli olan bir hastalıktır. Bize geldiğinde evre 3-4 gibi, artık yayılımı olmuş, mesaneye sıçramış bir haldeydi ve lenf bezlerini tutmuştu. Biz burada onun ön taramaları yaptık. Mr’ını tomografisini çektik. Ve tanı amaçlı laparoskopik tetkikte de mesanenin ve rahmin tutunum yaptığını gördük. Ancak rektumu serbestleştirince bu tip hastalarda gerekli olan kolostomiye gerek kalmadı ve ameliyatına karar verdik. Üç cerrahi birim yani Üroloji, Genel cerrahi ve kadın doğum olarak hastanın ameliyatına bütün tetkiklerden sonra karar verdik.  Ameliyatta rahim ve rahim ağzını ve yayılmış olan lenf bezlerini temizledik ancak mesane tutulumu tam olduğu için yani bir bakıma kitleyi küçültmüş olduk ve bugün geldiğimiz noktada hastamız çok rahat, normal ağızdan beslenmesine geçtik. Yürümeye başladı, böbrek fonksiyonları ve bağırsakları çalışıyor. İnşallah yakın zamanda taburcu edip mutlu sona ulaşacağız″ dedi.

Manas Üniversitesinde Türkçe hazırlık okuyan Kırgız annenin kızı Nella Chynalıeva, Doktor Kara’ya annesini sağlığına kavuşturduğu için teşekkür etti. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ