GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-05-2023 15:50   Güncelleme : 25-05-2023 15:50

Kuveyt Türk, ″Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu″nu yayımladı

Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy: "Raporumuz açık bankacılık, açık finans, açık veri ve API bankacılığı gibi konuları herkesin anlayabileceği şekilde derinlemesine inceliyor"

Kuveyt Türk, ″Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu″nu yayımladı

İSTANBUL (AA) - Kuveyt Türk, "Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu"nu Fikrinn platformu üzerinden yayımladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Kuveyt Türk, yenilikçi fikirleri hayata geçirmek için kurduğu Fikrinn platformunda, günümüzün trend konularıyla ilgili önemli bilgi ve tespitler içeren araştırma raporlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor.

Banka, daha önce yayınladığı "No-Code ve Low-Code Araştırma Raporu", "Kripto Paralar Araştırma Raporu ve Metaverse Araştırma Raporu"nun ardından "Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu"nu Fikrinn üzerinden yayımladı.

Kuveyt Türk'ün Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Müdürlüğü tarafından hazırlanan 26 sayfalık rapor, "Finansal Ekosistemin Gelişimi", "Tanımlar", "Temel Göstergeler", "Dünyadaki Gelişmeler", "Türkiye’de Mevcut Durum", "Açık Finans ve Açık Veri Odağında Şirketler" ve "Açık ve Paylaşımlı Finans Ekosisteminin Katkıları" isimli alt başlıklardan oluşuyor.

Açık bankacılığın müşterilere sunduğu faydaları kapsamlı bir şekilde değerlendiren rapor, açık bankacılık temelli kurulan platformların hızlı büyümesinin sağlıklı olup olmadığına mercek tutuyor. Gelecekte müşterilerin hayatında daha fazla yer alacak teknoloji ve kavramların incelendiği rapor, güncel ve trend örneklerden yola çıkarak özgün sonuçlar ortaya koyuyor.

- "Açık bankacılık, açık veri ve API bankacılığı konularını derinlemesine inceledik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy, katılım finans hizmetlerinin geniş kitlelere ulaşması için teknoloji ve insan odaklı çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Dünya çapında gelişen trendleri ve yenilikçi teknolojileri radarımıza alıyor, çalışmalarımıza dahil ediyoruz. Güncel konular özelinde oluşturduğumuz raporları yayınlayarak hem müşterilerimizin hem de bu konulara ilgi duyan, merak edenlerin kullanımına sunuyoruz. Bu kapsamda, bankacılık ve finans sektörünün yükselen trendlerinden açık bankacılığın geleceğini inceleyen bir rapor hazırladık. Raporumuz açık bankacılık, açık finans, açık veri ve API bankacılığı gibi konuları herkesin anlayabileceği şekilde derinlemesine inceliyor. Bu kavramların geleceğine yönelik kıymetli bilgi, bulgu ve sonuçları ortaya koyuyor. İnovatif teknolojilere yönelik yatırım ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken, dünya çapında giderek önemi artan teknolojilerle ilgili raporlar hazırlamaya ve güncel ve trend konularda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz."

- Rapor, finans ve açık veri odaklı girişimleri de inceliyor

Verilen bilgiye göre, finansal ekosistemin geldiği noktaya ve müşteri beklentilerine değinerek başlayan rapor, açık bankacılık, açık finans ve açık veri kavramlarının temeline inerek kapsamlarını, neler sunduğunu ve aralarındaki farkları okuyucularına sunuyor.

Açık bankacılık hizmetleri, açık finans gibi konularda geleceğe yönelik önemli bulgular sunan raporda, Avustralya'daki "Consumer Data Right", ABD’deki "Financial Data Exchange", İngiltere ve Brezilya'daki "Open Finance Initiative" gibi örnekler incelenerek açık finans kapsamında ülkelerin gelişmişlik seviyeleri karşılaştırılıyor. Türkiye'de BKM tarafından hizmete açılan Açık Bankacılık Geçidi ile de bugüne kadar Türkiye'de atılan adımlar değerlendiriliyor. Açık finans ve açık veri odaklı girişimlerin de incelendiği rapor, bu kavramları daha yakından tanımak ve anlamak isteyen herkese güncel ve özgün bilgiler sunuyor. Rapora https://fikrinn.kuveytturk.com.tr/raporlar adresinden ulaşılabiliyor.

​​​​​​​Kuveyt Türk’ün yenilikçi fikirleri hayata geçirebilmek, müşterilerin ürün ve hizmetlerle ilgili değerlendirmelerinden yola çıkarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunabilmek amacıyla hayata geçirdiği Fikrinn platformu, üniversite öğrencileri ve girişimciler ile tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin fikirleriyle büyümeye devam ediyor.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ