GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2023 13:29   Güncelleme : 05-09-2023 13:29

Mastercard'ın yeni Signals raporu yapay zekanın ticarete etkisine ışık tutuyor

Rapor, üretken yapay zekanın özellikle bankacılık, perakende, turizm gibi sektörlerdeki büyük şirketler ve küçük işletmeler için müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma ve yazılım geliştirmeyi destekleme gibi birçok potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor

Mastercard'ın yeni Signals raporu yapay zekanın ticarete etkisine ışık tutuyor

İSTANBUL (AA) - Mastercard, güncel teknoloji trendlerinin farklı alanlarına ışık tutan Mastercard Signals raporunun yeni sayısını yayınladı.

Mastercard açıklamasına göre, hızla gelişmeye devam eden, yeni çözüm ve fırsatlar sunan yapay zeka teknolojisinin son ürünü "üretken yapay zekanın" ticaretin geleceğine yönelik potansiyel etkilerine odaklanan rapor, son dönemde duyurulan diğer teknolojilerin aksine bu teknolojinin net kullanım alanları sunduğunu ve hemen her sektörde dönüştürücü bir rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Rapora göre üretken yapay zeka, insan ifadelerini taklit etme ve insan üretimine benzer içerik yaratma konusundaki şaşırtıcı yeteneği sayesinde son zamanda büyük ilgi görüyor.

Öte yandan raporda üretken yapay zekanın, müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma, yazılım geliştirmeyi destekleme ve daha birçok potansiyel faydaya sahip olduğuna vurgu yapılıyor.

Üretken yapay zekanın özellikle bankacılık, perakende ve turizm gibi sektörlerdeki hem büyük hem küçük işletmelerin ticari dönüşümünde önemli rol oynayacağı da belirtiliyor.

Bu dönüşüm esnasında ayrıca, "yapay zekadan yapay zekaya ticaret" için diğer botları düzenlemek üzere tek bir kişiselleştirilmiş yapay zeka botu kullanan, satın alma, teslimat ve ödemeyi çok az müdahale ile veya hiç insan müdahalesi olmadan koordine eden yapay zeka uygulamalarının da ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

5 ila 7 yıl içerisinde tamamlanması beklenen bu dönüşümün özellikle veriye duyarlı ve kritik verileri işleyen sektörlerde bu entegrasyonu gerçekleştiren kuruluşlara başarı getirmesi bekleniyor.

Mastercard raporunda ayrıca, güncel haliyle bile son derece güçlü olan bu teknolojinin insan gözetimiyle gelişimine devam etmesi durumunda inanılmaz fırsatlar vaat ettiğinin de altı çiziliyor.

Üretken yapay zekanın güvenli kullanımın, küresel bir topluluk olarak kolektif eylemlere bağlı olduğunun da vurgulandığı raporda, riskler ve zorlukları ele alınarak benimsenirse, teknolojinin ticaret için dünyayı olumlu yönde etkileyecek bir dönüşüme yol açabileceği de belirtiliyor.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ