EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-02-2021 20:57   Güncelleme : 10-02-2021 20:57

Mazot Gübre Toprak Analiz Destekleme Ödeme Tarihleri

Tarımsal işletmelerin girdilerini oluşturan mazot ve gübre fiyatlarının bir hayli yüksek olması çiftçilerimizin faaliyetlerini kısıtlamaktadır

Mazot Gübre Toprak Analiz Destekleme Ödeme Tarihleri

Bu amaçla ilgili bakanlık tarafından çiftçilerimize mazot ve gübre desteği verilmektedir. Bu desteğin yanı sıra ülkemizin topraklarının korunması ve verimlilik seviyesinin artırılması amacı ile toprak analiz desteği de verilmektedir. Çiftçilerimiz ilan edilen tarihlerde başvurularını yaparak destekleme parası almaktadır. Mazot gübre toprak analiz desteği tutarlarının ne kadar olduğu merak edilmektedir. İçeriğimizde 2021 mazot gübre başvuru ve ödeme tarihleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Devletimiz tarım alanlarının değerlendirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması, bilinçli ve sağlıklı bir tarım yapılması amacı ile çiftçilerimizi desteklemektedir. Verilen bu destek konularından bir tanesi de mazot, gübre ve toprak analiz desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayvansal işletmelerin nasıl ki yem gibi giderleri için paraya ihtiyacı varsa, durum tarımsal işletmelerde de mazot ve gübre ihtiyacı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gübre, üretimden verim alınması için kullanılmaktadır. Tarlaların sürülmesi, ekilip biçilmesi için kullanılan tarımsal aletler de mazotla çalışmaktadır. Ayrıca; 50 dekardan fazla arazisi olanların da toprak analizi yaptırması gerektiği söylenmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal üretimden verim alınması ve çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları kaynakların sağlanması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek almaya hak kazanan çiftçilerimize her yıl yine tutarları bakanlık tarafından belirlenmek kaydı ile destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bu desteklerden biri olarak karşımıza mazot ve gübre desteği çıkmaktadır.

Ürün fiyatlarının artması ne yazık ki üreticilerin kazandığı anlamına gelmiyor. En çok emek sarf eden üretici oladursun, en az kazanan da yine kendisi oluyor. Tarımsal üründen alınan verim ne kadar fazla olursa olsun ürün para etmiyorsa çiftçi uğraşsın dursun bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca tarım oldukça zor bir iş. Çünkü verim alınması sadece çiftçinin elinde olan bir durum değil. İklim, hava koşulları, mevsim, coğrafya adına her ne denirse deyin, hepsi üretimi derinden etkiliyor.

Neco YarıcıNeco Yarıcı