GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2023 11:38   Güncelleme : 08-09-2023 11:38

OEDAŞ'ta saha çalışanlarının yüzde 70'i ilk yardımcı sertifikasına sahip

OEDAŞ'ta saha çalışanlarının yüzde 70'i ilk yardımcı sertifikasına sahip

ANKARA (AA) - Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ), saha çalışanlarının yüzde 70'nin ilk yardımcı sertifikasına sahip olduğunu bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dünya İlk Yardım Günü dolayısıyla açıklama yapan OEDAŞ, yüksekte yapılan saha çalışmaları, karayollarındaki operasyonlar, engebeli araziler, alçak ve yüksek gerilim enerji hatları gibi iş sağlığı ve güvenliği açısından risk taşıyan alanlarda faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi olduğu için saha çalışanlarının ilk yardımcı sertifikasının olmasına büyük önem veriyor.

Saha çalışmalarında bulunan şirketin faaliyet gösterdiği iş kolu, 'çok tehlikeli iş yeri' kapsamında yer aldığından yönetmelik gereği her 10 çalışanından birinin ilk yardımcı sertifikası olması gerekiyor.

Çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini ilk önceliği olarak kabul eden OEDAŞ ise yönetmelikte belirtilen sayının çok üzerine çıkarak her 10 çalışanından 7'sinin bu sertifikayı almasını sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, hizmet verdikleri beş ilde toplam 800'ün üzerinde saha çalışanları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sahadaki arkadaşlarımız yaz-kış demeden alçak ve yüksek gerilim enerji nakil hatları, yüksek alanlar, engebeli araziler ve karayolları gibi son derece riskli alanlarda çalışmalarını sürdürüyor. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında tüm önlemleri alıyoruz ancak bu kadar zorlu koşullarda olası kazaları da her zaman göz önünde bulundurmalıyız. İşte biz de bu sebeple yönetmeliklerde belirtilen sayının çok üzerinde arkadaşımızın ilk yardımcı sertifikası almasını hedefledik. Bunun üzerine hizmet verdiğimiz illerin Sağlık Müdürlükleri ve İl Ambulans Servisi Başhekimlikleri ile irtibata geçerek çalışmalarımızı başlattık. Şu anda tüm illerimize baktığımızda sahada çalışan her 10 arkadaşımızdan 7’si ilk yardımcı sertifikasına sahip."

Yalçın, tüm saha çalışanlarının ilk yardımcı sertifikasına sahip olmasını hedeflediklerini belirterek,"Şu anda Bilecik'teki saha çalışanlarımızın tamamı ilk yardımcı sertifikasına sahip. Hedefimiz tüm illerimizde Bilecik'te olduğu gibi yüzde 100'e ulaşmak." ifadelerini kullandı.RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ