GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-08-2022 14:29   Güncelleme : 15-08-2022 14:29

Ordu 'sakarca mıhlaması'na coğrafi işaret tescili

Mustafa KIRLAK/ORDU, (DHA) - ORDU mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan 'sakarca mıhlaması', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi

Ordu 'sakarca mıhlaması'na coğrafi işaret tescili
ORDU mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan 'sakarca mıhlaması', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın girişimleriyle Ordu Tostu, Yalıköy Köftesi, Ordu Taflan Turşusunun ardından 'sakarca mıhlaması' da coğrafi işaret aldı. Ordu Sakarca Mıhlaması, MıhlamasıTürk Patent ve Marka Kurumunun 1 Ağustos 2022 ve 130 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlanarak mahreç işaretli ürün olarak tescillendi.  Ordu Sakarca Mıhlamasının coğrafi işaret almasının ardından il genelindeki coğrafi işaret tescili yapılan ürün sayısı 9'a çıktı. Daha önce Kabataş Helvası, Perşembe Ceviz Helvası, Ordu Yayla Pancarı (Dürme) Turşusu, Akkuş Şeker Fasulyesi, Ordu Kivisi, Ordu Tostu, Yalıköy Köftesi ve Taflan Turşusu tescillenmişti. 

Öte yandan Mesudiye Kuru Ekmeği (Golit), Galdirik Kavurması, Ordu Pidesi, Ordu Fındıklı Burma Tatlısı ve Ünye Lokumu gibi yöresel ürünlere de coğrafi işaret başvurusu yapıldığı bildirildi. 

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ