SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-03-2021 21:27   Güncelleme : 13-03-2021 21:27

Pazar günü hangi illerde sokağa çıkma yasağı var?

Sokak kısıtlaması başladı! Pazar günü hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? Nereler açık? Kafe, market, restoran...

Pazar günü hangi illerde sokağa çıkma yasağı var?

Başkan Erdoğan tarafından açıklanan, 'kontrollü normalleşme' dönemiyle birlikte yeniden düzenlenen hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ikinci haftasında da uygulanıyor. Saat 21.00 itibariyle sokak kısıtlaması başladı. İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kontrollü normalleşme sürecine ilişkin hatırlatmada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise cuma 21.00-cumartesi 05.00 saatlerinde ve cumartesi 21.00'de başlayıp pazar gününü kapsayacak ve pazartesi 05.00'te sona erecek şekilde uygulanıyor." ifadelerine yer verildi. Peki Pazar günü hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? İşte detaylar...

Başkan Erdoğan tarafından açıklanan, 'kontrollü normalleşme' dönemiyle birlikte yeniden düzenlenen hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ikinci haftasında da uygulanıyor.

Saat 21.00 itibariyle sokak kısıtlaması başladı.

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kontrollü normalleşme sürecine ilişkin hatırlatmada bulundu.

Buna göre, kontrollü normalleşme sürecinde iller "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak üzere 4 ayrı risk grubuna ayrılarak, salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlendi.

HANGİ RİSK GRUBUNDAKİ İLLERDE SOKAK KISITLAMASI OLACAK?

Tedbirler kapsamında hafta içi 21.00-05.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ülke genelinde aynen devam ederken, hafta sonları da düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içi olduğu gibi 21.00-05.00 saatlerinde sürdürülüyor.

Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise cuma 21.00-cumartesi 05.00 saatlerinde ve cumartesi 21.00'de başlayıp pazar gününü kapsayacak ve pazartesi 05.00'te sona erecek şekilde uygulanıyor.

NERELER SAAT KAÇA KADAR AÇIK?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alındı.

Bu kapsamda market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçiler ve çiçekçiler, pazar günü 10.00-17.00 saatlerinde açık olacak.

Belirtilen sürede market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi ve çiçekçiler, telefonla ya da on-line olarak siparişleri teslim edebilecek.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri, pazar günü 10.00-20.00 saatlerinde paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Son dakika haber: Koronavirüs renk haritası değişebilir! Bilim Kurulu üyesi Mustafa Hasöksüz il il uyardı

Son dakika haber: Koronavirüs renk haritası değişebilir! Bilim Kurulu üyesi Mustafa Hasöksüz il il uyardı

Ekonomi Reform Paketi dünyada ses getirdi: Potansiyel büyümeyi artıracak

Ekonomi Reform Paketi dünyada ses getirdi: Potansiyel büyümeyi artıracak

Mağarada cinsel ilişkiyi basıp kadına tecavüz...

Mağarada cinsel ilişkiyi basıp kadına tecavüz...

Plastik poşette yeni detaylar

Plastik poşette yeni detaylar

İllerde yeniden kapanma olacak mı? Başkan Erdoğan:...

İllerde yeniden kapanma olacak mı? Başkan Erdoğan:...

Babanın laneti!

Babanın laneti!

KPSS şartı yok! Ziraat Bankası 230 personel alımı yapacak! Sınava girmek yeterli olacak!KPSS şartı yok! Ziraat Bankası 230 personel alımı yapacak! Sınava girmek yeterli olacak!

Şeyma'nın şaşırtan fotoğrafı!

JGK personel alımı başvuru nasıl yapılır? Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı başvuru şartları! 1.640 kişi alınacak...

Kim Milyoner Olmak İster bu akşam var mı? 13 Mart Kim Milyoner Olmak İster neden yok?

Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satılan bayileri açık olacak.

Onine sipariş firmaları da pazar günü 10.00-24.00 saatlerinde siparişleri teslim edebilecek.

Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan illerdeki vatandaşlar, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayisine yürüyerek gidip gelebilecek.

HANGİ İLK HANGİ KATEGORİDE?

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Kovid-19 vakalarına göre, Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride açıklandı.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul ve İzmir'in yanı sıra Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan, Kovid-19 vakaları bakımından yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

ORTA RİSKLİ İLLER

Ankara'nın yanı sıra Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars da orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Kovid-19'da düşük riskli (mavi) iller olarak açıklandı.