GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-04-2022 09:17   Güncelleme : 08-04-2022 09:17

Rize ihracat yıldızlarına ödülleri verildi

Rukiye MEYVECİ/RİZE, (DHA) - DOĞU Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Şu anda bulunduğumuz bölgede tarımdan sonra en büyük girdiyi sağlayan sektör ihracattır. Önümüzdeki fırsatları değerlendirip ihracatımızı daha üst noktalara çıkarmak için gereken ne varsa yapmamız gerekmektedir." dedi

Rize ihracat yıldızlarına ödülleri verildi
DOĞU Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ″Şu anda bulunduğumuz bölgede tarımdan sonra en büyük girdiyi sağlayan sektör ihracattır. Önümüzdeki fırsatları değerlendirip ihracatımızı daha üst noktalara çıkarmak için gereken ne varsa yapmamız gerekmektedir.″ dedi.

DKİB tarafından düzenlenen ‘2021 Yılı Rize İhracatının Yıldızları’ töreninde ilk 10’a giren kurum ve kuruluşlara ödülleri verildi. Çayeli Bakır İşletmeleri’nin 1’inci, Kuzuoğlu Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 2’nci, Turgut Kardeşler Sebze Meyve ve Gıda Maddeleri Limited Şirketi’nin 3’ünci olduğu listede Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ise 6’ncı sıradaki yerini aldı. Törene, Vali Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu katıldı. 

‘İHRACAT HACMİNİ ÜST RAKAMLARA ÇIKARMALIYIZ’

Törende konuşan DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan 2021 yılında gerçekleşen 207 milyon dolarlık ihracat hacmini daha üst rakamlara ve en az 500 milyon dolar seviyesine çıkarmaları gerektiğini belirterek, “Bölgemizin Kafkasya bölgesi Orta Asya Bölgesi ülkelerine yakınlık gibi önemli bir avantajı bulunmaktadır. Ancak, Gürcistan ve Azerbaycan pazarlarında ihracat payımız ülkemizin diğer şehirlerine göre çok düşük düzeyde bulunmaktadır. Şu anda bulunduğumuz bölgede tarımdan sonra en büyük girdiyi sağlayan sektör ihracattır. Önümüzdeki fırsatları değerlendirip ihracatımızı daha üst noktalara çıkarmak için gereken ne varsa yapmamız gerekmektedir. Bölgemize hitap eden Gürcistan, Azerbaycan, Rusya'nın Kafkas Bölgeleri şu anda ülkemizin elinde var olan lojistik avantajlar nedeniyle önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle savaş nedeniyle ABD ve Avrupa'nın Rusya'ya uygulamaya başladığı yaptırımlar neticesinde Rusya birçok ürünü ülkemizden tedarik etmeye başlayacaktır. Bu duruma hazırlıklı olarak şimdiden gerekli araştırmalarımızı yaparak birebir yapacağımız ziyaretlerle bu potansiyelden pay alma imkanını araştırmamız gerekmektedir” dedi.

‘6. BÖLGE TEŞVİKLERİNİN UYGULANDIĞI STATÜYE ALINMALI’

Gürdoğan, Rize-Artvin Havalimanı, yapılmakta olan İyidere Lojistik Merkez ve yeni limanın,Rize ve bölge ihracatına da ivme kazandırmasını beklediklerini belirterek “Tabii ki Doğu Karadeniz Bölgemiz illerindeki en büyük sorun arsa ve yatırım maliyetlerinin çok yüksek olması. Yatırım teşviklerinin de yetersiz kalmasından kaynaklı hem Rize hem de diğer bölge illerimizde üretimin gelişememesi, yakın pazarlarımıza ihraç edilen ürünlerin daha çok Ege ve Marmara bölgelerinden tedarik edilmesine neden olup bölge ihracatımızın istenilen düzeylere ulaşmasını engellemekte. Bundan dolayı her defasında tekrarladığımız Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Kafkasya ve Orta Asya Bölgesinin üretim ve tedarik merkezi olması için Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin yatırım teşviklerinde avantajlı duruma getirilmesi ve en az 6. bölge teşviklerinin uygulandığı statüye alınması gerekliliğini tekrar vurgulamak istiyorum.″ şeklinde konuştu. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ