RİZE - TRABZON - ARTVİN
Giriş Tarihi : 19-03-2021 22:35   Güncelleme : 19-03-2021 22:35

Rize ve ilçelerde İlkbahar Şap kampanyası 30 Nisan tarihinde sona eriyor

RİZE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ tarafından Hayvan Hastalıkları İle Mücadele kapsamında Bakanlığımızca 2021 yılı İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası 17 Şubat 2021 tarihinde başlatılmış olup program 30 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Rize ve ilçelerde İlkbahar Şap kampanyası 30 Nisan tarihinde sona eriyor

RİZE VE İLÇELERİNDE İLKBAHAR DÖNEMİ ŞAP- LSD AŞILAMA PROGRAMI BAŞLADI

 Kampanyada İlimizdeki tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.  "Halk arasında "dabak" diye de bilinen şap hastalığı; hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ani ölümlere sebep olmakta, meydana getirdiği ekonomik kayıplar nedeni ile ülkemiz hayvancılığının önemli problemleri arasında yer almaktadır. LSD ( Sığırların Nodüler Ekzantemi ) hastalığı hayvanlarda verim kaybı ile deride oluşan  derin deri lezyonları kalıcı yara izleri  oluşmasına ve buna bağlı derinin değerinin düşmesine neden olmaktadır. Müdürlüğümüzce yürütülen kampanya ile Merkez ve İlçeler dâhil olmak üzere yaklaşık 21.979 büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir.

Şap aşılaması ile birlikte LSD ( Sığırların Nodüler Ekzantemi ) ve dişi buzağılara da Brucella aşısı uygulanmaktadır. Aşılama faaliyetleri yanında işletme kontrolleri yapılarak işletmelerdeki küpesiz buzağılar da küpelenerek kayıt altına alınmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi için ülkemizde de büyük önlemler alınmaktadır. Bu zorlu süreçte; Hayvan Sağlığı Personelimiz tüm gayretiyle hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında saha çalışmalarına devam etmektedir.