EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-03-2021 19:57   Güncelleme : 19-03-2021 19:57

Rize’den 5 Okul 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' Projesinde

Rize Millî Eğitim Bakanlığının 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesinde Rize’den 5 okul yer aldı.

Rize’den 5 Okul 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' Projesinde

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden belirli kriterlere göre seçilen 1000 okula kapsamlı destek sağlanacak. Rize’den 5 okul projede yer alırken, bu okullar Rize Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pazar 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ardeşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fındıklı 15 Temmuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı, son yıllarda mesleki eğitimde önemli bir dönüşümü sağladı. Mesleki eğitimde yıllardan beri dile getirilen kronik sorunlar çözülmeye başlandı. Meslek liselerinin Covid-19 salgını ile mücadelenin ilk aylarında toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yaptıkları üretimler ve gösterdikleri performans, hepimizin hafızasına kazındı. Mesleki eğitimde öğrenci sayısı ve özellikle başarılı öğrencilerin yönelimleri giderek artıyor. Rize ilimizde de halihazırda %38 olan mesleki eğitimdeki öğrenci oranının önümüzdeki yıllarda artış göstermesi bekleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, geliştirdiği yeni projelerle bu iyileşme sürecini sürekli canlı tutuyor. Bakanlık, bu kapsamda en son 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesini hayata geçirdi. Projenin kapsamı göz önüne alındığında son yıllarda mesleki eğitimde kalitenin artırılması en önemli adımlardan birisi olduğu görülüyor.

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesi, bin mesleki ve teknik Anadolu lisesini kapsıyor.

RİZE’DE PROJE KAPSAMINDA 5 OKUL YER ALIYOR

Milli Eğitim Müdürü Engin Emen yaptığı açıklamada, “Meslek liselerinin önemini ve etkinliğinin ön plana çıkması ve mesleki eğitimin her alanda verimliliğini arttırmaya yönelik olarak okulların fiziksel imkanlarının iyileştirilmesinden, öğretmen ve yöneticilerin kişisel ve mesleki gelişmesine, öğrencilerin akademik, sanatsal, spor alanlarında gelişiminin desteklenmesinden ebeveynlerin eğitim düzeylerini arttırmaya yönelik çalışmaları içeren bu çok boyutlu proje kapsamında ilimizden Rize Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pazar 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ardeşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fındıklı 15 Temmuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer almakta olduğunu, proje kapsamında ilk aşamada öğretmen ve yöneticilerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak için Covid-19 salgını göz önünde bulundurularak çevrimiçi eğitimler düzenlendi. Ayrıca okullarımızın kütüphaneleri güncellenerek, laboratuvar ve fiziki ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar başlatıldı.” dedi.

olay53

Neco YarıcıNeco Yarıcı