SİYASET
Giriş Tarihi : 24-01-2021 03:20   Güncelleme : 24-01-2021 03:20

SALTUK DENİZ: RESTOURANTLAR AÇILSIN

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz 'Restoranlar Açılsın, Şoför Esnafının Vergi ve SGK Primlerine Af Getirilsin' dedi.

SALTUK DENİZ: RESTOURANTLAR AÇILSIN

CHP Rize İl başkanı Saltuk deniz yaptığı yazılı açıklamada, Pandemi nedeniyle en büyük sıkıntıyı vatandaşlarımızla birlikte hizmet sektöründe faaliyet gösteren restoranlar, kafeteryalar, kahvehaneler yaşamaktadır.

Yazın açılan restoranlar ve kafeler 2.dalganın başlamasıyla yeniden kapatıldığını söyledi

CHP Rize il başkanı Saltuk deniz açıklamasında: " Pandemi nedeniyle en büyük sıkıntıyı vatandaşlarımızla birlikte hizmet sektöründe faaliyet gösteren restoranlar , kafeteryalar , kahvehaneler yaşamaktadır. Yazın açılan restoranlar ve kafeler 2.dalganın başlamasıyla yeniden kapatıldı.,

Gelinen bu noktada artık restoran ,kafeler ve kahvehanelerin dayanacak gücü kalmamıştır. Elbette ki önlemler alınacak ama önlemler adil bir şekilde alınacak. Bu nedenle gereken tüm önlemle alınarak her türlü kontrol altında etkin bir denetimle Restoranların ve kafelerin açılması gerekmektedir. Bu konuda işletme sahiplerinin kamuoyuna yansıyan önermelerini Rize ilimiz için de talep ediyoruz. ,

Nedir önerilerimiz?

1- Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.

2- Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın.

3- Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin. 4- Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin.

5- Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın.

ŞOFÖR ESNAFININ VERGİ VE SGK PRİMLERİNE AF GETİRİLSİN HACİZLER DURDURULSUN

Pandemi nedeniyle en çok zarar görenler arasında olan Şoför esnafının sıkıntıları giderek artmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki önlemlerin alınması gerekmektedir.

1- 2020 birinci dönem ile ikinci dönem ve 2021 birinci dönem Motorlu Taşıtlar Vergisine af getirilsin.

2- Pandemi süresince araçlar çalışmadığı halde zorunlu kara yolu sigortası ile ilgili düzenleme yapılsın.

3- SGK primleri başta olmak üzere vergi ödemeleri de hazine tarafından karşılansın. 4- Araç için kredi kullanan şoför esnafının kredileri dondurulsun ve normalleşme süresine kadar araç hacizleri yapılmasın."