GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2023 11:02   Güncelleme : 15-02-2023 11:02

Samsun Baro Başkanı Yıldıran: Tek kusurlu müteahhitler değil

Emre ÖNCEL/SAMSUN, (DHA)- SAMSUN Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, depremde yıkılan binalarla ilgili sadece müteahhitlerin suçlu olmadığını, yapımda rol alan inşaat mühendisleri, mimarlar ve belediyelerin imar birimlerinde çalışan kamu görevlilerinin de tespit edilmesi gerektiğini söyledi

Samsun Baro Başkanı Yıldıran: Tek kusurlu müteahhitler değil
SAMSUN Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, depremde yıkılan binalarla ilgili sadece müteahhitlerin suçlu olmadığını, yapımda rol alan inşaat mühendisleri, mimarlar ve belediyelerin imar birimlerinde çalışan kamu görevlilerinin de tespit edilmesi gerektiğini söyledi.
Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremler sonrası müteahhit, mühendis, mimarlar ve belediyelerin imar birimlerinde çalışan kamu görevlilerinin tespit edilmesi gerektiğine değinen Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran, ‘’Burada sadece müteahhitler kusurludur diyemeyiz. Çünkü, müteahhitlerin yanında inşaat mühendisleri ve mimarlar o binaların statiğinde rol almış teknik insanlar. Ayrıca belediyenin imar birimlerinde bunları denetlemekle hükümlü olan kamu görevlileri bu sonucun oluşmasında katkıları var. Hepsinin hukuk kuralları çerçevesinde yargılanması ve cezalarının tahsis edilmesi gerekiyor’’ dedi.
'BU ŞİKAYETE TABİ OLMAYAN BİR SUÇTUR'
Konuyla ilgili birçok müteahhidin gözaltına alındığını söyleyen Yıldıran, ‘’Binaların tespitleri yapılmaya devam ediyor. Türk Ceza Kanunu’nu uyarınca bir suç işlendiğinde, şikayete tabi olan ve olmayan suçlar vardır. Bu suç şikayete tabi olmayan bir suçtur. Depremin meydana geldiği tüm illerimiz aslında bir suç mahalli. Her birinin ayrıca keşfi ve delil tespitine ihtiyacı var. Aynı zamanda hakimlerin ve savcıların olduğu keşifler suretiyle bunların yapılması gerekiyor ki yapılmaya başlandı. Barolar Birliği koordinesinde avukatlarımız görev alıyorlar. Delil tespitlerinden sonra binaların neden yıkıldığına dair bilirkişi raporları alınacaktır. Buna göre suçlu ve kusurlular tespit edilecektir’’ ifadelerini kullandı.
'SORUMLULULARIN TESPİTİ İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU'
Samsun Barosu’nun da konuyla alakalı çalışmaları olduğunu bildiren Yıldıran, ‘’Barolar Birliği bir suç duyurusunda bulundu. Ona istinaden bir müteahhit yurt dışına çıkarken yakalandı. Biz de Samsun Barosu olarak yapmamız gerekeni yaptık. Biz deprem yaşayan, yıkımın olduğu her ildeki sorumluların tespit edilmesi için hem yapı müteahhidinin hem de buralarda insanların yaşamasına onay ve ruhsat veren belediyelerdeki sorumluların tamamının tespiti için suç duyurusunda bulunduk’’ dedi. (
RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ