GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-02-2023 11:31   Güncelleme : 26-02-2023 11:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi rulo çim üretimi yapıyor

Emre ŞAHİNOL/SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Büyükşehir Belediyesi yetiştirdiği rulo çim ile hem kendi ihtiyacını karşılıyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Ekiplerin bu yıl 10 bin metrekarelik bir alan için çim üretimi yapacağını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Bu üretim ile 2023 yılı için kasamızdan çıkacak 800 bin lira cebimizde kalacak” dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi rulo çim üretimi yapıyor
SAMSUN Büyükşehir Belediyesi yetiştirdiği rulo çim ile hem kendi ihtiyacını karşılıyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Ekiplerin bu yıl 10 bin metrekarelik bir alan için çim üretimi yapacağını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Bu üretim ile 2023 yılı için kasamızdan çıkacak 800 bin lira cebimizde kalacak” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı kent genelinde bir taraftan peyzaj ve bakım çalışmalarını sürdürürken bir taraftan da yaptığı üretim çalışmaları ile hem doğaya hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Toprak döküm sahasının bulunduğu bölgeyi dönüşüm sahasına çeviren Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, oluşturduğu üretim alanı ile hem belediyenin çim ihtiyacını karşılıyor hem de toprak eleme makinesi ile taş, kil ve diğer tüm atıkları ayrıştırarak çıkan ürünleri karışım malzemeleri ile karıştırıp yeniden peyzaj alanlarında kullanmak üzere dönüştürüyor. Daire Başkan Ekrem Şahin, 30 bin metrekare alanda yapılan üretim çalışmalarının 10 bin metrekaresinde çim üretimi yapıldığını kalan 20 bin metrekarelik bölümde de bitkisel toprağın rehabilite edilerek tekrar kullanılacak hale getirildiğini söyledi.

‘YÜZDE YÜZ VERİM ELDE EDİLİYOR’

Bu çalışma ile önemli bir maddi tasarruf sağladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, “Peyzaj alanlarında kullanmak üzere belediyemizin ihtiyacı olan çimi biz buradan karşılıyoruz. Ekiplerimiz bu yıl 10 bin metrekarelik bir alan için çim üretimi yapacak. Bu üretim ile de 2023 yılı için kasamızdan çıkacak 800 bin lira cebimizde kalacak” diye konuştu.

“Üretimi yapılan çimden, kesimle birlikte aynı gün ilgili alanda uygulama yapılmak suretiyle yeşil alan elde edildiğini vurgulayan Başkan Demir, ″Böylece adaptasyon problemi yaşanmıyor. Kendi personelimiz ve makinelerimizle üretim yapıyoruz. Yabancı ot problemi de yaşanmıyor. Yapılan uygulamalarda ise yüzde 100 verim sağlanıyor. Ürettiğimiz çimleri de kent merkezi ve ihtiyaç duyulan alanlarda kullanıyoruz″ ifadelerini kullandı. (

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ