GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2023 15:37   Güncelleme : 15-02-2023 15:37

Samsun’dan deprem bölgesine giden ekip, görevlerini tamamlayıp geri döndü

Ersin DEMİR – Emre ÖNCEL/SAMSUN (DHA), - KAHRAMANMARAŞ'ta meydana gelen depremin ardından hızla şehre ulaşarak vatandaşların yardımına koşan Samsun Büyükşehir Belediyesi personelinin bir kısmı, görevlerini mesai arkadaşlarına devrederek geri döndü

Samsun’dan deprem bölgesine giden ekip, görevlerini tamamlayıp geri döndü
), - KAHRAMANMARAŞ'ta meydana gelen depremin ardından hızla şehre ulaşarak vatandaşların yardımına koşan Samsun Büyükşehir Belediyesi personelinin bir kısmı, görevlerini mesai arkadaşlarına devrederek geri döndü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde etkili olan deprem felaketi sonrasında harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, tüm birimlerden çok sayıda personelini bölgeye sevk etti. Kahramanmaraş merkez ve Elbistan ilçesinde bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Anakent İmar İnşaat Şirketi çalışanları, çadır kurulum çalışmalarında görev alarak, mobil mutfak kurup sıcak yemek dağıttı. Ayrıca kentte depremde zarar gören vatandaşlara psikolojik desteklerde de bulunuldu. Afet bölgesinde görevli personelin bir kısmı, görevlerini mesai arkadaşlarına devrederek geri döndü. Aralarında depremzedelerin de bulunduğu 40 kişilik ekip, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’da karşılandı. Belediye çalışanları dinlenmek üzere evlerine giderken, kendilerine psikolojik destek sağlanan afetzedeler ise Samsun’daki akrabalarıyla buluşturulacak. 

DEPREMZEDELER O ANLARI ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür eden depremzede Ayşe Bahar, “Depremden sonra bir odada 5 aile kalınca oturarak uyumaya başladık. Oğlum arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Enkazdan çıkarılan cenazeleri görünce psikolojisi bozuldu. Hem şartlardan hem de oğlumun durumundan dolayı mecbur kalıp şehrimizi öyle bırakarak buraya geldik. Çarşamba’da yaşayan kardeşime misafir olacağız. Bize çok yardımcı oldunuz. Allah sizden razı olsun” dedi.

Çok büyük bir afet yaşadıklarını ifade eden Alper Arık ise “Bizim olduğumuz yerden çok vefat edenler ve yaralananlar var. Samsun Büyükşehir Belediyesi ekibi de bizlere çok destek oldu. Böyle acı günümüzde bizlere yardımcı oldukları için başkanımız ve ekibine teşekkür ederiz” diye konuştu.

‘ORADA OLMAMIZ HALKIMIZA BÜYÜK MORAL VERDİ’

Deprem bölgesindeki çalışmaları tamamlayarak Samsun’a gelen Sosyal Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Emrah Baş ise, “Başkanımız Mustafa Demir’in talimatlarıyla depremden sonra Kahramanmaraş’a ulaştık. Ekmek, su gibi en önemli ihtiyaçları hızla karşıladık. Bizim orada olmamız, halkımıza büyük moral verdi. Hemen Onikişubat ilçesinde konuşlandık. Getirdiğimiz 4 ton ilacı İl Sağlık Müdürlüğü’ ne teslim ettik. Hızlıca mobil mutfak entegre tesisimizi kurarak sıcak yemek dağıtımına başladık. Depremin yarattığı travmaları gidermek için çocuklara da psikolojik destekler verdik. Oyun alanları oluşturup, kitaplar, şeker ve çikolatalar dağıttık. Morallerini düzeltecek etkinlikler yaptık. Battaniye, soba, elektrikli ısıtıcı ve gıdasına kadar her türlü sosyal hizmetlerini sağladık. Kurumlar arası entegrasyonları ve ulaşımlarını sağladık. Halk çok memnun oldu. Tüm Samsun’a selam söylediler” şeklinde konuştu.(

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ