GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2023 13:08   Güncelleme : 05-06-2023 13:08

SOCAR Türkiye ve Honeywell’den sürdürülebilirlik kapsamında iş birliği

SOCAR Türkiye ve Honeywell’den sürdürülebilirlik kapsamında iş birliği

ANKARA (AA) - SOCAR Türkiye ve Honeywell birlikte sürdürülebilirlik projeleri geliştirmek amacıyla bir protokol imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin en büyük entegre endüstriyel holdingi ve en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye, ürünleri ve endüstrileri daha güvenli, akıllı ve daha sürdürülebilir hale getirmek amacıyla hizmet veren küresel teknoloji şirketi Honeywell ile iş birliği protokolü imzaladı.

Protokolün imza törenine SOCAR Türkiye Strateji Başkanı Kanan Mirzayev ve Honeywell Türkiye, İsrail ve Orta Asya Bölge Başkanı, Uygar Doyuran katıldı.

İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında iki şirket, emisyon izleme ve yönetimi, enerji verimliliği, sürdürülebilir havacılık yakıtları ve gelişmiş plastik geri dönüşümü gibi konularda sürdürülebilirlik projeleri geliştirecek.

Projeler arasında, endüstriyel tesislerdeki gaz sızıntılarını hızlı bir şekilde tespit eden, yöneten ve azaltan teknolojiler ve operasyonel verileri, üretkenliği etkilemeden enerji yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilecek verimlilik odaklı iç görülere dönüştüren dijitalleştirme çözümleri yer alıyor.

İki şirket ayrıca, Honeywell teknolojisi kullanarak sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimi ve değer zincirinde SOCAR Türkiye'nin petrokimya ve lojistik yeteneklerini kullanarak atık plastiklerin gelişmiş kimyasal geri dönüşümünü sağlamak üzere birlikte çalışacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mirzayev, dekarbonizasyon ve döngüsel ekonomi kapsamında çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, "CEO'muz (vekaleten) Elchin Ibadov'un teşvikiyle başlayan görüşmelerimiz sonucunda, Honeywell'in bir asrı aşan bilgi birikimini SOCAR Türkiye deneyimi ile birleştirerek bu alanlarda ortak projeler geliştireceğiz. Honeywell'in uzmanlık alanındaki tüm teknolojilerin faaliyetlerimizi kapsaması sayesinde, bu iş birliğiyle birçok yenilikçi projeyi hayata geçireceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Doyuran da SOCAR Türkiye gibi alanında öncü bir enerji şirketinin sürdürülebilirlik alanında teknoloji ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, "Bu protokol, şirketlerimizin uzun süredir devam eden iş birliğinin sürdürülebilirlikle ilgili inovasyonun yeni alanlarına doğru genişlemesine olanak tanıyacak. Türkiye'de ve dünyada sürdürülebilir, adil bir enerji geçişine yönelik yeni yollar oluşturmak için SOCAR Türkiye'nin derin enerji sektörü uzmanlığını, Honeywell'in geniş hazır teknoloji portföyü ile güçlendirmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ