GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2023 13:13   Güncelleme : 05-06-2023 13:13

Toroslar EDAŞ'ın projesiyle kuş ölümleri azalıyor

Toroslar EDAŞ'ın projesiyle kuş ölümleri azalıyor

ANKARA (AA) - Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ), "Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi" ile elektrik nakil hatlarındaki kuş çarpılmalarının önüne geçiyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Toroslar EDAŞ faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye'de başlattığı elektrik nakil hattı yalıtımı projesiyle kuş çarpılmalarını azaltıyor.

Özellikle kuş göçlerinin arttığı dönemlerde, kuşların elektrik dağıtım hatlarına konarak akıma kapılmalarını engellemeyi amaçlayan şirket, söz konusu projeyle kuşların konarak akıma kapılabileceği elektrik dağıtım hatlarının ilgili noktalarına, Doğa Derneği ile sürdürdüğü koordinasyon çerçevesince yalıtkan malzeme montajına devam ediyor.

Bu kapsamda 1,5 milyon lirayı aşkın yatırım yapan şirket, 5 bin 475 metre uzunluğundaki iletkenin ve 1181 izolatörün yalıtkan malzeme montajını tamamlayarak dağıtım hatlarının kuşlar için güvenli hale gelmesini sağladı.

Bakım çalışmaları kapsamında dağıtım hattı unsurlarının tehlikeli kısımlarını da yalıtan şirket, 2017'den bu yana akıma kapılma kaynaklı kuş ölümlerini ve buna bağlı enerji kesintilerini yüzde 88 azaltmayı da başardı.

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ