GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 16:47   Güncelleme : 02-09-2022 16:47

Trabzon’a yeni Gasilhane açıldı

Selçuk BAŞAR/TRABZON(DHA)-TRABZON Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan yeni Gasilhane’nin açılışı yapıldı

Trabzon’a yeni Gasilhane açıldı
TRABZON Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan yeni Gasilhane’nin açılışı yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Defin İşleri Şube Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Gasilhane’nin Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualarla açılışı yapıldı. Açılış töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yeni tesisin kent için önemli bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Cenaze hizmetlerinin belediye için çok önemli yere sahip olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Cenaze hizmetleri Büyükşehir Belediyemiz için çok çok önemli bir yere sahiptir. Mezarlık ve defin hizmetlerinden memnuniyet bütün anketlerde en yüksek oranda çıkıyor” dedi.

Zorluoğlu, “Orası hem ulaşım anlamında hem de kapasite anlamında yetersiz hale geldiği için yeni bir gasilhane ihtiyacı hâsıl oldu ve bu çerçevede yaptığımız çalışmalar neticesinde hizmete açacağımız modern bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak kapasitedeki gasilhaneyi ve Defin İşleri Şube Müdürlüğümüzün hizmet binasını tamamladık” dedi.

Başkan Zorluoğlu, göreve geldikten sonra cenaze hizmetlerinin 18 ilçe ve 708 mahalleye sunmaya başladıklarını söyleyerek, “2021 yılında 13 bin 500 vatandaşımıza bu yılın ilk 8 ayında ise 8 bin vatandaşımıza cenaze hizmeti verdik. Hizmete açacağımız tesis 3 dönüm üzerine kuruldu ve bin metrekare kapalı alana sahip aynı anda 6 tane cenazeyi yıkayabilecek ve 15 tane cenazeye de hizmet edebilecek morg imkânına sahip” diye konuştu.

‘MEZARLARIMIZI SAYISALLAŞTIRDIK’

2021 yılında hayata geçirdikleri MEBİS-Mezarlık Bilgi Sistemi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Zorluoğlu, “Bu sistemle artık vatandaşlar hayatını kaybeden yakınlarının mezar fotoğraflarına mezarlık konum bilgisini ve defin tarihini internet ortamında ulaşabiliyor. Merkezde Ortahisar’da 3 bin 500 tane mezarımızı bu şekilde sayısallaştırdık. Hedefimiz bütün Trabzon genelinde bütün ilçelerimizde bütün kabirlerimizi bu şekilde sayısallaştırarak insanlarımızın bu bilgilere internet ortamından da ulaşmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.(

RİZE SON DAKİKA HABERLERİRİZE SON DAKİKA HABERLERİ