RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 21-01-2021 00:59   Güncelleme : 21-01-2021 00:59

YASİN PAŞALİ'NİN KONUĞU FATİH SULTAN KAR

Gazeteci- Yazar Fatih Sultan Kar, Rize TV’nin sosyal medya hesaplarında canlı olarak yayınlanan, Yasin Paşalı’nın hazırlayıp sunduğu “Net Konuşalım” programına konuk oldu. Kar, Karadeniz ve Rize’ye dair önemli açıklamalarda bulundu.

YASİN PAŞALİ'NİN KONUĞU FATİH SULTAN KAR

Gazeteci-Yazar Fatih Sultan Kar, “Rize - Artvin Havalimanına Mesut Yılmaz’ın isminin verileceğine benim inancım tamdır. O vefayı Tayyip Bey yerine getirecektir.” dedi.

Rize ve Karadeniz’e dair çalışmalarımı mesai saatinin dışında yapıyorum

Meslek hayatına Rize’den başlayan ve şuan İstanbul İETT’de görev yapan Kar, “Rize’de birçok gazetenin Rize muhabirliğini yaptım. Ardından RizeTV’de çalıştım. Yaklaşık 20 yıldır daİstanbul’daİETT’de fotoğrafçılık yapıyorum. Bu kurumunulaşım tarihine dair iddialı bir arşiv oluşmasında katkılar sundum. Pandemidöneminde kurallar riayet ediyorum. Evde kaldığım zamanlarda ise sıkılmıyorum. Çünkü Rize ve Karadeniz arşivlerine bakıyorum. Yeni çalışmalarım var onlar üzerinde yoğunlaşmış durumdayım. Yapmış olduğum bu çalışmalarıİETT’deki mesai saatlerinde asla yapmıyorum. Ahlaki ve etik bulmuyorum. Çünkü bağlı olduğunuz kuruma bir vefa borcumuz var. Milyonlarca insanın hakkı olduğu bir kurumda çalışıyorsunuz. Onun için kendimden fedakârlıkyapıyorum. Az uyuyorum. Bütünçalışmalarımımesaisaatlerimin dışında yapıyorum.” diye konuştu.

‘Ekrem Orhon Armağan Kitabı’ geliyor

Yakında yeni bir eser ile okuyucularının karşısına çıkacağının müjdesini veren Kar, “Eski RizeBelediye Başkanı rahmetli Ekrem Orhon’un hayatını kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ile birlikte yazdığımız ‘Ekrem Orhon Armağan Kitabı’ Rizebelediyesiaracılığıyla çıkacak. Kitabımıza Azmi Kandemir’in editörlük desteği oldu. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in de bu esere güzel yaklaşımı oldu. Ekrem Orhon’un kitabını hazırlarken yok böyle bir insan diyorsunuz. O zamandanberi görmüş denizde havalimanı ve projelendirmiş. Ovit tünelini görmüş ve projelendirmiş. Kendisini bir kez daha tanıdım ve felaket bir hayranlığım oluştu.” İfadelerini kullandı.

Rize - Artvin Havalimanına Mesut Yılmaz’ın isminin verileceğine benim inancım tamdır

Gazeteci Kar, Rize-Artvin Havalimanına eski BaşbakanlardanMesut Yılmaz’ın isminin verilip verilmemesi konusunda iseşunları söyledi:

“Mesut Yılmaz, Rize için farklıdır. Herkes olumlu bakar bu işe. Mesut Yılmaz’ın isminin verileceğine benim inancım tamdır. O vefayı Tayyip Bey yerine getirecektir. Mesut bey isminin verilmesini de hak etmiştir. Kaldıki Mesut Yılmaz’ınisminin verilmesine de ihtiyacı yoktur. Belki ailesi de bu kampanyadan hoşnutta değildir. Bu bizim şehrimizin ona vefasıdır ama o konuda vefasız bir şehiriz. Rize’ye çayı getirenZihni Derin Rize’den milletvekili seçilememişidir. Biz ÖmerLütfü Mete’nin dediği gibi yaşayan insanlarız.’ Geçmişe olumsuz bakıyoruz, geleni övüyoruz.’kültürümüz bu.”

Rizeli sivil toplum örgütleri olaylara siyasi yaklaşıyor

Büyükşehirlerdeki Rizeli sivil toplu örgütlerinin olayalar siyasi olarak yaklaştığından yakınan Kar, Çafdef, Rimerve birkaç sivil toplum örgütü hariçtamamensiyasi bir kimlik. Biryerlere yükselmenin aracı olarak bakılıyor. Üzülerek izliyorum olayları. Destelediklerigörüşede çok korkunç zarar veriyorlar. Dernekçiliğin eki konumu, maneviyatı, ruhu bence ortadan kalmıştır.” şeklinde konuştu.

Bugünkü ortamda Rize’de gazetecilik yapamazdım

YıllardırRize’degazetecilik yapan Kar, “Bugünkü ortamdaRize’de gazetecilik yapamazdım. Ben düşündüğünü söyleyen, haykıran bir yapım vardır. Kim olursa olsun haklının haklı güçsüzde olsa yanında, haksız güçlüde olsa karşısında durmayı şiar edilmeli insan bence. Yerel gazeteciler daima memleketinin yanında taraf olur. Yetiştirdiği güzel insanlar var. Ulusallara açılanlarda var. Onlarla gurur duyuyoruz. Her yerdearkadaşlarımız var takip etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Karadeniz müziğinin geleceğini çok iyi görüyorum

Onlarca Karadeniz türküsüne imza atan aynı zamanda Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesi olan Fatih Sultan Kar, Karadeniz müziğine dair açıklamalarda bulunarak, “Kazım Koyuncu’nun değerini, o yüreğinin güzelliğini öldükten sonra anladılar. Kazımla birlikte ona özenenler çok oldu. Onunla ilgili çok istismar olanları oldu. Yakınlarına şunu söyledim. Onunla ilgili hiçbir şey yapmayın. Şarkıları var olduğu sürece ömür boyu unutulmaz. Kazım Koyuncu’dansonra çıkanlara bakacak olursak. Resul Dindar, Allah ona farklı bir ses tonu vermiş. Sesinde bir renk var. Selçuk Balcı, Gökhan Birben, İhsan Eş, Onur Şahin Zeki Uçkan, Erkan Ocaklı, Hüseyin Erbaş, Hasan Yazıcı gibi daha birçok isim yetişti. Bir dönem beni nefret ettirdiler Rizeli müzisyenler. Yazdığım türküler başka isimler adıyla çıktı. Sonra MESAM’a üye olunca her şeyyerini buldu. Laz bölgesindeki müzisyenler ise hakkımı hep verdi.  Karadeniz müziğinin geleceğini çok iyi görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Ali Karaca’ya sahip çıkılmıyor

Son olarak çaykur Rizespor’un genel durumunudeğerlendirenKar, “1884-85 sezonundaFehmi Ekşi başkanlığında CesarettinAlptekin bir kadro kuruyor. Bu takım kesin düşer dediler ama o takım şampiyon oldu ve şimdiki adıyla Süper Lig’e çıktı. O takımın 3 oyuncusu hariç ki onlarda Karadeniz bölgesindendi tamamı Rizeli futbolculardan oluşuyordu. Biz neden şimdi takımımızı Mehmet Ali Karaca’ya vermiyoruz. Kendini yenileyen, geliştiren okuyan bir teknik direktör. Kemer ötesinden biri olduğu için mi sahip çıkılmıyor, nedir sebebi? ona bir şans verelim.” diye görüş belirtti

YASİN PAŞALİ FATİH SULTAN KAR

Neco YarıcıNeco Yarıcı