RİZE - TRABZON - ARTVİN
Giriş Tarihi : 21-01-2021 01:04   Güncelleme : 21-01-2021 01:04

ZEKİ DÖNE:SON NESİL BENİM

Dedesinden görüp 6 yaşında yapmaya başladığı kıl çorabı örmeyi 60 yıldır yapıyor.

ZEKİ DÖNE:SON NESİL BENİM

Dedesinden görüp 6 yaşında yapmaya başladığı kıl çorabı örmeyi 60 yıldır yapıyor.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde Zeki Döne, 60 yıldır kıl çorabı örüyor. Ördüğü çorapları satarak kazanç da elde edne Döne, yaptığı çorabın kışın sıcak yazın serin tuttuğunu söylüyor.

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Güneyköy sakinlerinden 66 yaşındaki Zeki Döne, bölgede kendi yaş grubu ve üstünün çoğunlukla yaptığı kıl çorabı örmeyi 60 yıldır yaptığını söyledi.

“DEDEMDEN GÖRDÜĞÜM GELENEĞİ 60 YILDIR SÜRDÜRÜYORUM”
6 yaşında dedesinden gördüğü bu geleneği 60 yıldır sürdüren Zeki Döne, “6 yaşında dedem kıl çorabı yaparken baktım, merak ettim ve yavaş yavaş yapmaya başladım. Önce ip yaptım sonra dokumaya başladım. 60 yıldır çorap örüyorum.” Dedi. KIL ÇORABININ SATIŞ FİYATI 500 ‘TL’YE KADAR ÇIKIYOR
Çorapta bulunan kılın keçiden elde ettiğini söyleyen Döne “Keçi kılıdır bu. Yaylalardan çobanlardan getirtiyorum. Eş dostlarıma hatır gönül işi olarak hediye veriyorum yaptığım çorapları. Yaptığım satışlardan da kazancım oluyor. Dize kadar olan çoraplar 500 TL, dizin yarısına kadar olanlar 400 TL olarak da satış yapıyorum.” İfadelerini kullandı.

“YAZIN SERİN, KIŞIN SICAK TUTAR”
Sağlık açısından çorabın faydalarından bahseden Döne “Bu çorabı genellikle orta yaş ve üstü alıyor. Bu çorabın tabiri caizse hastaları var. romatizmaya da faydası olduğunu düşünüyorum. En önemli özelliği ıslanınca su tutmaz, ısınır. Yazın serin kışın sıcak tutar.” Açıklamasında bulundu.

“KIL ÇORABI ÖRMEDE SON NESİL BENİM”
Zeki Döne “Bu geleneği bundan sonra yaşatılacağını düşünmüyorum. Son nesil ben olduğumu düşünüyorum. Bilen var elbet; ama yapamıyorlar ya da yapmıyorlar. Ben çocuğuma öğrettim, biliyor.” Şeklinde konuştu.

Neco YarıcıNeco Yarıcı