Advert

Bafra Ovası'nda kışlık sebze hasadı tamamlandı

GÜNCEL - 28-05-2023 12:06 95 kez okundu.

Bafra Ovası'nda kışlık sebze hasadı tamamlandı

SAMSUN (AA) - Samsun'un Bafra ilçesinde kışlık sebze hasadı tamamlandı.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, AA muhabirine, Bafra Ovası'nda bu sezon 110 bin dekar alanda kışlık sebze üretimi yapıldığını söyledi.

Kışlık ürünlerin başında beyaz lahana, hibrit lahana, karnabahar, brokoli, ıspanak, pırasa, marul, turp geldiğini belirten Tosuner, ocak ayına kadar havaların sıcak gitmesi nedeniyle verim düşüklüğü yaşadıklarını anlattı.

Türkiye'nin 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli büyük bir deprem yaşadığını hatırlatan Tosuner, "Bafra Ovası'ndan depremin meydana geldiği illere de sebze sevk ediyorduk. Bu illerimize günlük ilçeden 500 tona yakın pazarımız vardı. Depremin ardından tüketim olmadığından Bafra Ovası'nda kışlık sebzelerde büyük düşüş yaşandı." dedi.

Tosuner, karnabahar, brokoli ve beyaz lahananın Rusya, Ukrayna gibi ülkelere gönderildiğini dile getirerek, kışlık sebzede Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilçesi olduklarını ifade etti.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin desteğini hiçbir zaman esirgemediğini vurgulayan Tosuner, şunları kaydetti:

"Yaz sezonu başladı, hububat ve çeltiği içine alırsak 280 bin dekar civarında alanda üretim yapılacak. Üretim şehriyiz. Doğal afetler sebebiyle mağdur olan çiftçilerimizin durumunu telafi edecek güce sahibiz. Devletimizin tarımda bizlere destek olacağına inanıyoruz. Bereketli, kazançlı bir yıl olmasını diliyorum."

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Çorum'da çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Çorum'da çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

11-09-2023 - GÜNCEL

Trabzonspor'un yeni transferi Nicolas Pepe Trabzon'a geldi

Trabzonspor'un yeni transferi Nicolas Pepe Trabzon'a geldi

11-09-2023 - GÜNCEL